Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Modificarea contractului poate fi facuta numai cu acordul salariatului?

Contract de Muncaacordul salariatuluiCodul munciiOUG 111/2010concediu crestere copilmodificare contract
In cele ce urmeaza, analizam cazul unei salariate care revine din concediu pentru cresterea copilului. Aceasta a fost angajata pe un post de conducere. Vom vedea cat timp trebuie mentinuta pe acest post si cand se poate lua decizia de schimbare a postului si diminuarea salariului.


De asemenea, vom vedea ce se poate face, din punct de vedere legal, daca aceasta nu doreste sa semneze actul aditional cu modificarea.

Salariatele/salariatii care se afla ori s-au aflat in concediul crestere copil beneficiaza de protectia instituita prin dispozitiile art. 25 din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor.

Astfel, potrivit art. 25 alin. (2) din acest act normativ, este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:

a)  salariatei/salariatului care se afla, dupa caz, in concediu crestere copil in varsta de pana la un an sau de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;

b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art. 7.

Alin. (3) din acelasi articol stabileste ca interdictia prevazuta la alin. (2) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in unitate.

Prin urmare este interzisa concedierea o perioada de pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului din concediu crestere copil de pana la un 1 an sau 3 ani (in cazul copilului cu handicap).

La reluarea activitatii angajatorul este obligat sa redea persoanei in cauza acelasi post si nu un altul, in caz contrar masura fiind lovita de nulitate absoluta.

Indexarea salariului in mod periodic nu este un drept prevazut de lege. In aceste conditii angajatorul are obligatia de a indexa salariul daca acest drept este prevazut in contractul individual sau colectiv de munca.

Art. 41  alin.  (1) din Codul muncii stabileste ca, contractul individual de munca poate fi modificat numai prin acordul partilor.

Art. 48 din Codul muncii stabileste ca angajatorul poate modifica temporar locul si felul muncii, fara consimtamantul salariatului, si in cazul unor situatii de forta majora, cu titlu de sanctiune disciplinara sau ca masura de protectie a salariatului, in cazurile si in conditiile prevazute de prezentul cod.

Asadar, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 48, orice element al contractului individual de munca poate fi modificat numai cu acordul partilor.

Schimbarea duratei concediului de odihna, a salariului sau a altui element al contractului individual de munca poate fi facuta numai cu acordul salariatului, in caz contrar, angajatorul procedeaza la o modificare unilaterala a contractului individual de munca iar o astfel de decizie va fi anulata de instanta de judecata ce poate fi sesizata de salariat.

In consecinta, daca nu este acord cu modificarea contractului individual de munca si nu este aplicabil art. 48 din Codul muncii, salariata va ramane acelasi numar de zile de concediu de odihna salariu si functie.

Raspuns oferit de www.portalcodulmuncii.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Contract de Muncaacordul salariatuluiCodul munciiOUG 111/2010concediu crestere copilmodificare contract

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 18 Decembrie 2013
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Modificarea contractului poate fi facuta numai cu acordul salariatului? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Tichete Masa Pt. Orele SuplimentareIntrebare: Un angajat lucreaza intr-o luna 176 ore fata de 168 ore cat este norma. Luna urmatoare care are 168 ore, lucreaza efectiv 160, restul de 8 ore fiind liber pt. orele lucrate luna trectuta. Cate tichete de masa primeste
 

Raspuns: Buna ziua,<br />Tichete de masa se acorda pt zilele lucratoare efectuate, adica efectiv presta... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!

Modele de Fise de Post actualizate in 2018
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!
Modele de Fise de Post actualizate in 2018

Descarcati gratuit Raportul Special

"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]