Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Fluturasul de salariu este reglementat? Se va mentiona in RI?

fluturasul de salariu 2019fluturas salariu regulament internregulament intern 2019
Va readucem aminte ca potrivit art. 241 din Codul Muncii, Regulamentul intern (RI) se intocmeste de catre angajator, insa doar dupa ce s-a consultat cu sindicatul sau cu reprezentantul salariatilor.


Iata dispozitiile minime pe care trebuie sa le regasim detaliate in orice regulament intern:

a) reguli privind protectia, igiena si securitatea in munca in cadrul unitatii;
b) reguli privind respectarea principiului nediscriminarii si al inlaturarii oricarei forme de incalcare a demnitatii;
c) drepturile si obligatiile angajatorului si ale salariatilor;

...vezi modelul unui RI in 2019 aici >>>



"Va rugam sa ne precizati daca exista reglementata obligatia angajatorului de a emite fluturasi de salariu. Daca da, va rugam sa ne indicati prevederile legale. Daca nu, considerati ca notiunea de fluturas de salariu este inclusa in sintagma de alte documente justificative mentionare la art. 168 Codul muncii?"



Este demn de precizat inca de la inceput ca fluturasul de salariu NU a fost si nu este reglementat legal. Prin urmare, angajatorul nu este obligat sa distribuie salariatilor fluturasi de salariu.


ATENTIE!

Totusi, obligatii ale angajatorului de a elibera documente ce tin de calitatea de salariat regasim in Codul muncii dar si in Codul fiscal.

Conform art. 81 alin. (2) din Codul fiscal, platitorul de venituri este obligat sa elibereze contribuabilului, la cererea acestuia, un document care sa cuprinda cel putin informatii privind: datele de identificare ale contribuabilului, venitul realizat in cursul anului, deducerile personale acordate, impozitul calculat si retinut. Documentul eliberat contribuabilului, la cererea acestuia, nu reprezinta un formular tipizat. Document ce se elibereaza la cererea salariatului.

De asemenea, potrivit art. 168 alin. (1) din Codul muncii, plata salariului se dovedeste prin semnarea statelor de plata, precum si prin ore alte documente justificative care demonstreaza efectuarea platii catre salariatul indreptatit.


IMPORTANT:

Daca la nivel de unitate s-a decis ca fluturasii de salariu sa constituie dovada platii salariului, pentru protectia datelor cu caracter personal si a confidentialitatii salariului conform art. 163 alin. (1) din Codul muncii, angajatorul va reglementa in Regulmentul intern.

Cu alte cuvinte, va preciza faptul ca dovada platii salariului se face cu fluturasii de salariu situatie in care fluturasii de salariu se pastreaza si se arhiveaza de catre angajator in aceleasi conditii si termene ca in cazul actelor contabile, conform legii (art. 168 alin. (2) din Codul muncii).


Un raspuns oferit de expertii de la PortalCodulMuncii >>>



de Mara Dobrin


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
fluturasul de salariu 2019fluturas salariu regulament internregulament intern 2019

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 23 Aprilie 2019
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Fluturasul de salariu este reglementat? Se va mentiona in RI? Nota: 4 din 5 - 6 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Continuare activitatea handicap gravIntrebare: Avem o angajata veche cu handicap accentuat care de curand a primit un certificat de handicap grav cu asistent personal, revizuibil dupa 2 ani. Precizez ca nu este incadrata in niciun grad de invaliditate. In aceste conditii, isi poate continua activitatea in continuare?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Dreptul tatalui la CCC. Mama casnicaIntrebare: Un salariat cu contract de munca pe perioada determinata(muncitor necalificat agricultura) din 09.01.2020 pana in 15.12.2020 urmeaza sa ii nasca sotia cel de-al treilea copil in data de 10.08.2020. Acest salariat lucreaza la noi din data de 09.01.2020, dar are stagiu de cotizare de 12 luni in ultimii 2 ani si vrea sa intre in concediu de crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani(mentionez faptul ca sotia este casnica, in momentul de fata fiind in intretinerea sotului). Intrebarile mele...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori

Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"
CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori
Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]