Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Sporul de vechime influentat de concediul fara plata?

spor de vechimeconcediu fara platacodul munciisuspendarecontract colectiv de munca



Intrebare: Daca un salariat, de-a lungul anilor, a avut diferite salarii de incadrarea, sporul de vechime se aplica la salariul avut in luna respectiva? Daca intr-o luna a avut 15 zile de concediul fara salariu, cum se reflecta aceste zile in calculul sporului de vechime?  
 
Raspuns: Inainte de toate, mentionam faptul ca sporul de vechime nu este un spor reglementat legal. In cuprinsul contractului de munca se pot fi stabilit elemente precum obligatia angajatorului de a acorda sporul de vechime, conditiile in care se acorda acest spor etc. Ceea ce inseaman ca sporul de vechime il veti calcula in baza specificatiilor contractul colectiv de munca aplicabil sau in contractul  individual de munca referitoarle la acordarea acestui tip de spor.
 
Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007 - 2010 in vigoare pana la data de 31 decembrie 2010 prevedea la art. 41 alin. (3), printre sporurile minime ce se acordau in baza acestui contract si sporul pentru vechime in munca de minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza. Sporul de vechime in munca acordat in baza prevederilor contractului colectiv national se calcula la salariu de baza. Data fiind iesirea din vigoare a acestui contract colectiv de munca in prezent angajatorii se folosesc de prevederile contractului colectiv incheiat la nivel de unitate, in cuprinsul caruia pot fi prezente prevederi legate de acordarea acestui spor.
 
Referitor la acordarea concediului fara plata, in perioada in care salariatul beneficiaza de acesta contractul sau de munca este suspendat, ceea ce inseamna ca in aceasta perioada salariatul nu presteaza activitate si deci nu beneficiaza de salariu corespunzator perioadei in care s-a aflat in concediu fara plata Astfe ca, in luna in care salariatul a beneficiat de zile de concediu fara plata veniturile salariale, inclusiv sporul de vechime, vor fi reduse corepunzator perioadei in care nu a prestat activitate in unitate. Perioada de concediu fara plata nu influenteaza modalitatea de calcul a sporului, sporul de vechime fiind insa mai mic raportat la perioada din luna in care salariatul a prestat activitate.

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
spor de vechimeconcediu fara platacodul munciisuspendarecontract colectiv de munca

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 01 Iunie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Sporul de vechime influentat de concediul fara plata? Nota: 4 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Clasificatia ocupațiilor din Romania. Nivel de studiiIntrebare: Societatea are depozit propriu de explozivi, seful departamentului derocari s-a pensionat, candidat la acest post este un angajat care are calificarea de artificier dar nu are studii superioare, acesta detine doar diploma bacalaureat -Liceu Teoretic. Intrebarea este daca putem sa il angajam pe acest post, Sef exploatare- cod COR 132213 sau Sef formatie - 132235,desi nu are studii superioare?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Acordare alimentatie de protectie si materiale igienico sanitareIntrebare: Contravaloarea alimentelor de protectie si a materialelor igienico sanitare pe care le ofera gratuit angajatorul, in baza legii 319/2006, poate fi virata direct pe cardul de salariu al angajatului, cu evidentierea separata in fluturasul de salariu? Exista o procedura impusa de legislatia in vigoare prin care angajatorul are obligatia de a acorda aceste sume prin tichete valorice/sociale? Precizam ca aceasta masura de a oferi contravaloarea acestor alimente de protectie si materiale igienico...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori

Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"
CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori
Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]