Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Sporul de vechime: care este procentul acordat pentru vechime peste 20 de ani?

contractul colectiv de muncaangajatorspor de vechimecontract individual de munca

Angajatorul are obligatia sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractul individual de munca.
 
Astfel, angajatorul are obligatia sa acorde sporul de vechime daca acesta este prevazut de lege, de contractul colectiv de munca aplicabil sau de contractele individuale de munca.
 
Sporul de vechime nu este reglementat de legislatia muncii, astfel ca, angajatorii au obligatia sa il acorde daca a fost negociat si inserat in contractul colectiv de munca aplicabil sau in contractul individual de munca.
 
Potrivit art. 8 din Legea 130/1996 privind contractul colectiv de munca, republicata, contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca incheiate la nivel superior, iar contractele individuale de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca.
 
Asadar, drepturile stabilite prin contractul colectiv de munca, cum este cazul sporului de vechime, reprezinta minimul de la care se porneste negocierea contractului individual de munca.
 
Daca, insa, sporul de vechime nu a fost prevazut in contractul individual de munca, el poate fi acordat in baza contractului colectiv de munca in cuantumul stabilit de acest contract.
 
Asa cum am aratat, legislatia muncii nu reglementeaza sporul de vechime. In perioada 2007-2009 sporul de vechime a fost reglementat de art. 41 alin. (3) lit. d) din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pentru anii 2007-2010 potrivit caruia sporurile minime pentru vechime in munca sunt de minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza.
 
Astfel, contractul colectiv de munca la nivel national a stabilit o limita minima si o limita maxima a sporului de vechime. Contractele colective de munca incheiate la nivel de ramura si la nivel de unitate nu puteau stabili un spor de vehime mai mic de 5% din salariu de baza.
 
In concluzie, sporul de vechime se acorda in cuantumul stabilit prin contractul individual de munca sau prin contractul colectiv de munca aplicabil si poate fi in cota de minimum 21% si maximum 25% pentru o vechime de peste 20 de ani.
 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
contractul colectiv de muncaangajatorspor de vechimecontract individual de munca

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 14 Martie 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Sporul de vechime: care este procentul acordat pentru vechime peste 20 de ani? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Am Dreptul La Concediu De Odihna?Intrebare: Sunt pensionar (pensie pentru limita de varsta) si angajat pentru perioada determinata de 3 luni. Am dreptul la concediu de odihna pentru aceasta perioada?
 

Raspuns: DA, beneficiati de dreptul de co pentru cele 3 luni lucrate in baza CIM.... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!

Modele de Fise de Post actualizate in 2018
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!
Modele de Fise de Post actualizate in 2018

Descarcati gratuit Raportul Special

"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]