Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Venituri din dividende si indemnizatie. Se vor plati contributiile?

Contributiivenituri din dividendeindemnizatieasociatcontributia la sanatate

Analizam mai jos cazul unui salariat (tatal) care intra in concediu pentru cresterea copilului pana la 2 ani. Vom vedea in ce masura are acesta obligatia de a plati contributia la sanatate de 5,5% daca in aceasta perioada, find asociat in firma, ridica dividende.

Solutia consultantului:
Veniturile din dividende reprezinta venituri din investitii. Conform art. 296 indice 27 alin. (1) din Codul fiscal, contributia de asigurari sociale de sanatate se datoreaza si de catre persoanele care realizeaza venituri din:

a) cedarea folosintei bunurilor;
b) investitii;
c) premii si castiguri din jocuri de noroc;
d) operatiunea de fiducie, potrivit titlului III;
e) alte surse, astfel cum sunt prevazute la art. 78.

La alin (2) al aceluiasi articol se prevede ca au obligatia platii contributiei de asigurari sociale de sanatate asupra veniturilor prevazute la alin. (1) persoanele care nu realizeaza intr-un an fiscal venituri de natura celor mentionate la cap. I, venituri sub forma indemnizatiilor de somaj, venituri din pensii mai mici de 740 lei, precum si venituri de natura celor mentionate la art. 296 indice 21 alin. (1) lit. a)-d), g) si h), art. 52 alin. (1) lit. b)-d) si din asocierile fara personalitate juridica prevazute la art. 13 lit. e).

Astfel, una dintre exceptiile de la plata contributiei de asigurari sociale de sanatate pentru veniturile din dividende o constituie realizarea de venituri de natura celor mentionate la cap. I.
La capitolul I sunt mentionate si veniturile din indemnizatia pentru cresterea copilului astfel incat apreciem ca pentru veniturile din dividende nu se datoreaza contributie la sistemul asigurarilor sociale de sanatate daca persoana realizeaza intr-un an fiscal si venituri din indemnizatia pentru cresterea copilului.

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Contributiivenituri din dividendeindemnizatieasociatcontributia la sanatate

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 29 August 2013
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Venituri din dividende si indemnizatie. Se vor plati contributiile? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Clasificatia ocupațiilor din Romania. Nivel de studiiIntrebare: Societatea are depozit propriu de explozivi, seful departamentului derocari s-a pensionat, candidat la acest post este un angajat care are calificarea de artificier dar nu are studii superioare, acesta detine doar diploma bacalaureat -Liceu Teoretic. Intrebarea este daca putem sa il angajam pe acest post, Sef exploatare- cod COR 132213 sau Sef formatie - 132235,desi nu are studii superioare?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Acordare alimentatie de protectie si materiale igienico sanitareIntrebare: Contravaloarea alimentelor de protectie si a materialelor igienico sanitare pe care le ofera gratuit angajatorul, in baza legii 319/2006, poate fi virata direct pe cardul de salariu al angajatului, cu evidentierea separata in fluturasul de salariu? Exista o procedura impusa de legislatia in vigoare prin care angajatorul are obligatia de a acorda aceste sume prin tichete valorice/sociale? Precizam ca aceasta masura de a oferi contravaloarea acestor alimente de protectie si materiale igienico...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori

Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"
CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori
Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]