Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Perioada de doctorat este considerata vechime in munca?

vechime in muncaperioada doctoratvechime in munca doctorat
Este important de lamurit ca atestarea vechimii in munca reprezinta un element foarte important atunci cand vorbim despre calcularea pensiei sau obtinerea indemnizatiei de somaj.

Daca este sa discutam despre atestarea vechimii in munca, trebuie luat in calcul ca aceasta necesita eliberarea adeverintei de vechime, ce cuprinde perioadele in care salariatii au fost angajati cu contract de munca.

Pana in anul 2011, vechimea in munca era inclusa in cartea de munca, dar din ianuarie 2011, prin HG nr. 500/2011, acest document a fost inlocuit de REVISAL, care permite evidenta strict electronica a muncii si in care angajatorii trebuie sa-si inregistreze toti salariatii.

Cine nu are suficienta vechime in munca, poate rasufla linistit, deoarece vechimea in munca poate fi cumparata. Klaus Iohannis a promulgat legea care prevede ca "persoanele care nu au calitatea de pensionari pot efectua plata contributiei de asigurari sociale pentru perioadele de timp in care nu au avut calitatea de asigurat in sistemul public de pensii sau intr-un sistem de asigurari sociale neintegrat acestuia". Mai multe despre cumpararea vechimii in munca poti citi aici.

Totusi, sunt anumite situatii in care salariatii nu stie exact daca o perioada se considera sau nu ca fiind vechime in munca.

"As dori sa stiu daca se considera vechime in munca durata celor 4 ani in care am fost doctorand cursuri de zi, in prezent detin titlul onorific de doctor in istorie. Vreau sa ma inscriu la un concurs pentru ocuparea postului de cercetator stiintific la un muzeu si conform legislatiei am nevoie de minim 2 ani in domeniu sau invatamint superior sau 4 ani in alte domenii." (PortalInstitutiiPublice.ro)


Ei bine, este demn de stiut ca aceasta perioada, in care o persoana realizeaza doctoratul, beneficiaza de anumite facilitati. In acest sens, studentul-doctorand beneficiaza de recunoasterea vechimii in munca si specialitate si de asistenta medicala gratuita, fara plata contributiilor la asigurarile sociale de stat, la asigurarile pentru somaj, la asigurarile sociale de sanatate si pentru accidente de munca si boli profesionale, conform prevederilor art. 164 alin. (2) din Legea educatiei nationale nr.1/2011.

Asadar, legea asimileaza intreaga perioada de derulare a doctoratului vechimii in munca, chiar si in situatia in care studentul-doctorand nu are incheiat un contract individual de munca cu o scoala doctorala, ci isi desfosoara aceasta activitate in temeiul contractului de studii doctorale.


Mai multe despre acest vechimea in munca poti citi pe PortalInstitutiiPublice






Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
vechime in muncaperioada doctoratvechime in munca doctorat

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 31 Octombrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Perioada de doctorat este considerata vechime in munca? Nota: 3.5 din 5 - 7 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Perioadele De Lucru De Grupa A II-a, Sunt Cumulative?Intrebare: Buna ziua, Sunt nascut in 23.12.1958 (am implinit 60 de ani la 23.12.2018). Am absolvit facultatea, cursuri de zi - 5 ani. Am efectuat serviciul militar 9 luni... M-am angajat in 26.10.1983. La data de 26.10.2018, am atins (si efectuat) cei 35 de ani de cotizare efectiva. In cei 35 de ani de munca, am activat in grupa a II-a de munca (cu 100% contributie) in 2 din locurile de munca, dupa cum urmeaza: - la primul loc de munca, am activat in perioada 26.10.1983 - 15.09.1994 (10 ani, 10 l
 

Raspuns: In contextul in care deja am realizat efectiv (prin munca), cei 35 de ani de cotizare, si varsta de ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]