Consultanta in afaceri | Manager
detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

Important: Sporul de noapte NU se inregistreaza in REVISAL in urmatoarele situatii


HG 500/2011 prevede la art. 3 alin. (2) lit. g) ca in registru se completeaza salariul, sporurile si cuantumul acestora.

 
La angajarea fiecarui salariat, conform art. 4 alin. (1) lit. a) din actul normativ mentionat, cuantumul sporurilor se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza.
 
Conform art. 3 alin. (2) din HG 500/2011, orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)-g) printre care regasim si cuantumul sporurilor se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Codul muncii respectiv, in ziua anterioara expirarii termenului de 20 de zile de la apariatia modificarilor. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.
 
Asadar, la angajarea unui salariat sporurile se inregistreaza in registru cu cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza. Ulterior, modificarea sporurilor prevazute in contractul individual de munca se se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Codul muncii respectiv, in ziua anterioara expirarii termenului de 20 de zile de la apariatia modificarilor.
 
Astfel, conform art.17 alin. (5) din Codul muncii , orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.
 
Intrucat prevederile citate din HG 500/2011 fac referire la elementele prevazute la art. 17 alin (3) din Codul Muncii   (elemente prevazute in contractul individual de munca), intelegem  ca in registrul de evidenta al salariatilor se declara doar sporurile prevazute in contractul individual de munca si nu cele acordate in baza Codului muncii sau ale contractului colectiv de munca aplicabil.
 
Mai mult,  in Specificatiile tehnice privind intocmirea si transmiterea registrului de evidenta a salariatilor publicate pe site-ul oficial al Inspectiei Muncii, sporurile sunt definite ca fiind sporurile cu caracter permanent de care salariatul beneficiaza in baza contractului individual de munca unde acestea sunt evidentiate. Dar sporul de noapte poate fi modificat de la luna intrucat numarul orelor de noapte variaza de la o luna la alta, situatie in care modificarea sporului este impusa de timpul lucrat in conditiile pentru care se acorda sporul si nu de vointa partilor exprimata intr-un act aditional la contractul individual de munca.
 
Aceste aspecte au fost scapate din vedere la adoptarea HG 500/2011.
 
Intr-o astfel de situatie, pana la publicarea in Monitorul Oficial a unui act normativ care sa clarifice situatia inregistrarii in ReviSal a sporurilor, consideram ca sporul de noapte va fi inregistrat in ReviSal daca este stabilit prin contractul individual de munca. Dupa ce a fost stabilit si inregistrat in ReviSal cel mai tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii, orice modificare a sporului de noapte in baza unui act aditional la contractul individual de munca se va inregistra in ReviSal cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Codul muncii respectiv, in ziua anterioara expirarii termenului de 20 de zile de la apariatia modificarilor.
 
Daca sporul este acordat in baza Codului muncii sau a contractului colectiv de munca si nu a contractului individual de munca, consideram ca nu se inregistreaza in ReviSal.
 
Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: -

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Termen Eliberare Adeverinta 26 Necesara Dosar Somaj

Intrebare: Buna ziua, Va rog sa imi spuneti care este termenul legal necesar eliberarii de catre angajator a anexei 26 necesara pentru depunerea dosarului de somaj. Am solicitat in scris adeverinta in 08 aprilie 2014 si inca nu am primit niciun raspuns. Multumesc mult.

Raspuns: Multumesc mult !!!... citeste tot raspunsul aici




Trimite opinia ta comunitatii legislatiamuncii.ro








  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare



Comentarii articol
Postat de: nn*****
  Parerea celor de specialitate din ITM, cel putin pana la aceasta data, este ca sporul de noapte va trebui transmis luna de luna de cate ori se va modifica. Va aparea in M.O. in timp util pana pe 01.11.2011-data la care e obligatoriu sa transmitem REVISALUL clarificarea privind modul de inscriere a sporului de noapte.Si daca nu, cum procedam?
Data adaugarii: 20-Oct-2011

Postat de: mo*****
  In modul de abordare a obligatiaiei de raportare in REVISAL A SPORULUI DE NOAPTE se confunda dreptul stabilit prin negociere la semnarea contractului de munca sau a A.A. cu venitul realizat intr-o anumita perioada;exp.sal.incadrare 100 ron si un spor vechime de 25 % respectiv 25 ron ; intr-o luna salariatul nu munceste toate zilele si realizeaza pe timp efectiv lucrat numai 70 ron si nu are nicio ora de noapte ; acest fapt nu impune incheierea unui AA ptr. ca nu s-au schimbat conditiile contractuale ; Deci in cazul sporului de noapte ,consider ca in Revisal se inscrie dreptul asa cum a fost negociat si nu cat realizeaza lunar in functie de timpul efectiv lucrat noaptea ,timp care poate varia de toata durata CIM.
Data adaugarii: 10-Oct-2011

Postat de: zo*****
  cu rpivire la declararea sporului de noapte in revisal cel intrecut in contractul individual de muca, venim si noi cu o intebare, cum inregistram sporul in suma fixa in 20 de zile de la data producerii modificarii atata timp cat statul de plata se intocmeste dupa terminarea lunii, caz in care stim si suma ce reprezinta spor de vechime.
Data adaugarii: 07-Oct-2011

Postat de: pi*****
  Buna dimineata, Am si eu o intrebaredaca angajatul unei societati are pe parcursul anului si CFS uri,mai beneficiaza de zilele de concediu de odihna prevazute in contract sau se calculeaza in functie de lunile lucrate? Multumesc.
Data adaugarii: 07-Oct-2011



Adauga acest articol in site-ul tau

ALTE ARTICOLE REFERITOARE LA codul muncii, spor de noapte, contract colectiv de munca, contract individual de munca, revisal:









ULTIMELE ARTICOLE REFERITOARE LA codul muncii, spor de noapte, contract colectiv de munca, contract individual de munca, revisal: