Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Act aditional de modificare a functiei cu perioada de proba

Codul munciiperioada de probapreaviz

Intrebare: Avem un salariat cu contract de munca pe durata nedeterminata care debuteaza intr-o noua functie la acelasi angajator, cu o perioada de proba de 30 zile calendaristice (debut intr-o noua functie). Daca la expirarea perioadei de proba seful direct constata ca nu corespunde atributiilor postului, putem sa ii incetam CIM la finele perioadei de proba conform actului aditional intocmit sau revine la vechea functie detinuta inainte?

Raspuns: Potrivit art. 32 alin. (1) din Codul muncii , republicat, pe durata executarii unui contract individual de munca nu poate fi stabilita decat o singura perioada de proba.

Alin. (2) din acelasi articol prevede ca prin exceptie, salariatul poate fi supus la o noua perioada de proba in situatia in care acesta debuteaza la acelasi angajator intr-o noua functie sau profesie ori urmeaza sa presteze activitatea intr-un loc de munca cu conditii grele, vatamatoare sau periculoase.

Asadar, exista posibilitatea legala a stabilirii unei perioade de proba si in situatia in care salariatul debuteaza la acelasi angajator intr-o noua functie sau profesie.

Conform art. 31 alin. (3) din Codul muncii , republicat, pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

Asadar, cu exceptia notificarii scrise pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, legiuitorul nu impune nicio alta conditie pentru a fi indeplinita pentru incetarea CIM in timpul perioadei de proba, oricare dintre partile semnatare ale contractului individual de munca avand posibilitatea sa notifice celeilate parti intentia sa de incetare a raporturilor de munca.

Referindu-se la perioada de proba, prof. univ. dr. Alexandru Ticlea (Tratat de dreptul muncii - Ed. a III-a, Universul Juridic, Bucuresti 2009) aprecia ca poate ridica unele problem generate de diverse situatii, ca si aceea daca salariatul care nu corespunde profesional in noua functie sau profesie va fi concediat sau va reveni la vechiul sau loc de munca, concluzionand in sensul potrivit caruia, cum nicio dispozitie a Codului muncii nu raspunde la intrebare, urmeaza ca partile, printr-o clauza contractuala, sa lamureasca acest aspect.

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Codul munciiperioada de probapreaviz

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 11 Mai 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Act aditional de modificare a functiei cu perioada de proba Nota: 4.75 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Compensatie privind transferul contributiilor. Indemnizatiesomaj tehnicIntrebare: Va rugam sa ne spuneti daca suma compensatorie stabilita in urma OUG 79/2017 ( transferul contributiilor angajatorului in grija angajatului ) pentru toti angajatii unei companii, proportional cu salariul fiecaruia, pe care am decis sa o evidentiem distinct si nu sa o includem in salariul de baza, va fi inclusa in calculul indemnizatiei brute stabilite pentru somajul tehnic. Mentionam ca aceste sume au fost evidentiate distinct in fluturasul de plata si pe statul de plata lunar.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Salariat detasat. Somaj tehnicIntrebare: In cadrul societatii noastre lucreaza si salariati care au fost detasati de la alta societate. Acestia sunt platiti de societatea noastra beneficiind de conditiile mai favorabile. In conditiile situatiei actuale referitoare la COVID - 19, o parte din salariatii detasati au solicitat sa beneficieze de prevederile Lg.19/2020, iar alta parte suntem nevoiti sa-i trimitem in somaj tehnic. Intrebarile noastre sunt : 1. Cine efctueaza suspendarile contractelor ? Poate suspenda angajatorul la care a...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori

Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"
CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori
Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]