Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Preavizul in caz de concediere este obligatoriu?

Codul munciipreavizndemnizatie de somajconcedierea

Intrebare: In situatia in care activitatea unei societati este suspendata, societatea nemaiavand decat un singur angajat care a fost in concediu crestere copil pana la data de 17.01.2012. Angajatul revine cu 17.01.2012 facand cerere de reincepere activitate cu aceasta data. Cum putem sa-i incetam contractul individual de munca cu aceeasi data, astfel incat el sa beneficieze de somaj? Mentionam ca societatea nemaiavand activitate nu poate plati perioada de preaviz conform legislatiei in vigoare?

Raspuns: Art. 17 alin. (1) din Legea 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, stabileste ca in vederea stabilirii dreptului de indemnizatie de somaj, somerii prevazuti la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot gasi in una dintre urmatoarele situatii:
a) le-au incetat raporturile de munca din motive neimputabile lor;
b) le-au incetat raporturile de serviciu din motive neimputabile lor;
c) le-a incetat mandatul pentru care au fost numiti sau alesi, daca anterior nu au fost incadrati in munca sau daca reluarea activitatii nu mai este posibila din cauza incetarii definitive a activitatii angajatorului;
d) a expirat durata pentru care militarii au fost angajati pe baza de contract sau li s-a desfacut contractul din motive neimputabile lor;
e) le-a incetat raportul de munca in calitate de membru cooperator, din motive neimputabile lor;
f) au incheiat contract de asigurare pentru somaj si nu realizeaza venituri sau realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare;
g) au incetat activitatea ca urmare a pensionarii pentru invaliditate si care, ulterior, au redobandit capacitatea de munca si nu au reusit sa se incadreze in munca;
h) le-au incetat raporturile de munca sau de serviciu din motive neimputabile lor, in perioada de suspendare a acestora, potrivit legii;
j) reintegrarea in munca, dispusa prin hotarare judecatoreasca definitiva, nu mai este posibila la unitatile la care au fost incadrate in munca anterior, din cauza incetarii definitive a activitatii, sau la unitatile care au preluat patrimoniul acestora;
k) le-a incetat activitatea desfasurata exclusiv pe baza conventiei civile.

Prin motive neimputabile, in sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca in temeiul art. 56 lit. b), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii , cu modificarile si completarile ulterioare;

b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, in temeiul art. 31 alin. (41) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii , cu modificarile si completarile ulterioare;

c) incetarea de drept a raportului de munca al asistentului personal al persoanei cu handicap grav in cazul decesului persoanei cu handicap grav, in temeiul art. 39 alin. (4) din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile ulterioare;

d) incetarea raportului de serviciu in temeiul art. 98 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, cu exceptia cazului in care functionarul public nu mai indeplineste conditia prevazuta la art. 54 lit. a) din aceeasi lege;

e)incetarea raportului de serviciu in temeiul art. 98 alin. (1) lit. e) si h) si art. 99 alin. (1) din Legea nr. 188/1999, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;

f)incetarea contractului soldatilor si gradatilor voluntari angajati pe baza de contract cand sunt clasati «inapt pentru serviciu militar» sau «apt limitat» de catre comisiile de expertiza medico-militara;

g) incetarea contractului soldatilor si gradatilor voluntari angajati pe baza de contract, pentru motive sau nevoi ale Ministerului Apararii Nationale si ale Ministerului Administratiei si Internelor;

h) incetarea contractului soldatilor si gradatilor voluntari angajati pe baza de contract care nu mai indeplinesc conditiile specifice, stabilite prin ordin al ministrului apararii nationale, respectiv al ministrului administratiei si internelor, pentru ocuparea functiei;

i) incetarea contractului soldatilor si gradatilor voluntari angajati pe baza de contract ca urmare a retragerii avizului de securitate specific clasei sau nivelului de secretizare a informatiilor la care urmeaza sa aiba acces de catre autoritatile competente;

j) incetarea contractului soldatilor si gradatilor voluntari la expirarea termenului contractului, in situatia in care nu sunt posibilitati de reinnoire, din cauza reducerii functiilor ca urmare a desfiintarii, restructurarii sau a dislocarii unitatii, precum si in situatia in care una dintre parti nu mai opteaza pentru reinnoirea contractului;

k) incetarea contractului soldatilor si gradatilor voluntari la implinirea limitei de varsta in serviciu, stabilita prin ordin al ministrului apararii nationale.

Avand in vedere noua numerotare a Codului muncii , dupa republicare, prin motive neimputabile se intelege incetarea raportului de munca in temeiul art. 56 lit. b), d), e), g) si i), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea 53-2003 - Codul muncii , republicat, precum si a art. 31 alin. (3) din Codul muncii , republicat.

Asadar, una dintre conditiile necesare pentru a putea beneficia de indemnizatie de somaj este ca incetarea contractului individual de munca sa se realizeaze in baza unuia dintre aceste temeiuri de drept.
Perioda de preaviz este o institutie juridica de dreptul muncii specifica demisiei si concedierii.

Astfel, concedierea in baza art. 61 lit. c), art. 61 lit. d) sau a art. 65 alin. (1) din Codul muncii , republicat, ca si temeiuri pentru care legiuitorul acorda indemnizatie de somaj, impune respectarea din partea angajatorului a unei perioade de preaviz care, in conformitate cu dispozitiile art. 75 alin. (1) din Codul muncii , republicat, nu poate fi mai mica de 20 de zile lucratoare.

In speta, neeexistand temei de incetare de drept a CIM in baza art. 56 lit. b), d), e), g) si i) din Codul muncii , republicat, atunci angajatorul are posibilitatea concedierii salariatului, cand sunt intrunite cerintele acestor dispozitii legale, in baza art. 61 lit. c) , art. 61 lit. d) sau a art. 65 alin. (1) din Codul muncii , republicat. Insa in toate aceste cazuri de concediere a salariatului, concedierea nu poate fi dispusa de angajator fara acordarea perioadei de preaviz, deoarece concedierea dispusa cu nerespectarea procedurii prevazute de lege este lovita de nulitate absoluta.

Asadar, nu exista posibilitatea neacordarii preavizului in cazul concedierii in baza unuia dintre temeiurile de drept prevazute de Codul muncii , republicat, in art. 61 lit. c) , art. 61 lit. d), respectiv art. 65 alin. (1).

Incetarea CIM la data revenirii din concediul pentru cresterea copilului se poate realiza prin acordul partilor in baza art. 55 lit. b) din Codul muncii , insa in acest caz salariata nu mai poate beneficia de indemnizatie de somaj in cazul indeplinirii si a celorlalte conditii prevazute de lege, deoarece incetarea CIM prin acordul partilor nu reprezinta temei de atribuire a indemnizatiei de somaj.

Totodata, daca nasterea a avut loc dupa 31 decembrie 2010, salariata beneficiaza de drepturile prevazute de art. 2-29 din OUG 1112010 in conformitate cu art. 1 din ordonanta de urgenta, neputand fi concediata decat dupa 6 luni de la revenirea definitiva din concediul pentru cresterea copilului, in temeiul art. 25 alin. (3) din OUG 1112010, cu modificarile si completarile ulterioare.

Astfel, OUG 1112010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, cu modificarile si completarile ulterioare, prevede in art. 25 alin. (2) ca este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:
a) salariateisalariatului care se afla, dupa caz, in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an sau de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) salariateisalariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art. 7.

Interdictia prevazuta la alin. (2) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariateisalariatului in unitate, in conformitate cu dispozitiile art. 25 alin. (3) din OUG 1112010, cu modificarile si completarile ulterioare.

Potrivit alin. (4) din acelasi articol, prevederile alin. (2) si (3) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Codul munciipreavizndemnizatie de somajconcedierea

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 20 Ianuarie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Preavizul in caz de concediere este obligatoriu? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


23-Ian-2012

buna ziua patronul meu mi-a bagat bonurile in salariu ,ce pot sa fac sa respecte legea ,in afara de a demisiona ......multumesc

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Salariata Fara Drept De Concediu Crestere CopilIntrebare: Buna ziua, Am o salariata care nu are drept la concediu de crestere copil, avand doar 11 luni lucrate in 24 de luni, i s-a terminat concediul de maternitate, care este obligatia angajatorului acum....trebuie sa ii acorde concediu fara plata sau ii poate inceta contractul daca nu se poate intoarce la munca? Va multumesc .....
 

Raspuns: Cea mai buna solutie!<br />Cu placere, asemenea!... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]