Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Speta dificila: Angajatul nu prezinta diploma pe baza careia a fost incadrat pe o functie superioara. Va restitui salariul primit?

diploma studiiangajarecontract de muncaconcedieredrepturi salariale
Salariatul a adus o adeverinta din partea institutiei de invatamant superior, act in care se preciza faptul ca acesta a promovat examenul de licenta.

In prezent, adeverinta si-a pierdut valabilitatea iar angajatorul solicita diploma de licenta, pentru a o atasa la dosarul sau. Salariatul a fost incadrat pe o functie care necesita aceasta diploma de licenta.

Angajatorul doreste sa stie cum se procedeaza in acest caz, daca il poate concedia pe salariat, daca poate recupera drepturile salariale acordate necuvenit ca urmare a incadrarii pe o functie superioara dar pentru care nu se prezinta documente de studii oficiale...

Raspunsul specialistilor PortalCodulMuncii este unul deosebit de lamuritor. Se pleaca de la prevederile art.37 din Ordinul ministrului educatiei 657/2014, conform carora, dupa promovarea examenului de finalizare a studiilor absolventilor li se elibereaza o adeverinta de absolvire a studiilor care confera titularului aceleasi drepturi legale ca si diploma, al carei termen de valabilitate este de maximum 12 luni.

Evident, dupa ce trec aceste 12 luni, adeverinta nu mai este valabila.

Ce se intampla dupa expirarea termenului de 12 luni?

"In situatia in care, in termenul maxim de valabilitate a adeverintei de 12 luni, persoana in cauza nu prezinta actul de studii, apreciem ca intervine nulitatea contractului individual de munca, in temeiul prevederilor art. 56 alin. (1) lit.d) coroborate cu prevederile art. 57 alin. (1) din Codul muncii
, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare. Astfel, art. 57 alin. (1) din Codul muncii
prevede ca nerespectarea oricareia dintre conditiile legale necesare pentru incheierea valabila a contractului individual de munca atrage nulitatea acestuia, iar art. 56 alin. (1) lit. d) din acelasi act normativ stabileste faptul ca, contractul individual de munca existent inceteaza de drept ca urmare a constatarii nulitatii absolute a contractului individual de munca, de la data la care nulitatea a fost constatata prin acordul partilor sau prin hotarare judecatoreasca definitiva.", explica specialistii PortalCodulMuncii.ro.

Asadar, intervine nulitatea contractului individual de munca si efectul este cel de incetare a raporturilor de munca.

"In situatia in care angajatorul are disponibile posturi care presupun un nivel al studiilor inferior, iar salariatul indeplineste conditiile pentru ocupare, apreciem ca angajatorul poate oferi postul respectiv, salariatul avand drept de optiune, in conditiile legii.", precizeaza expertii in legislatia muncii.

Ce trebuie sa stim despre a doua chestiune ridicata de angajator? Cum se pot recupera salariile acordate angajatului?

"Pentru antrenarea raspunderii patrimoniale a salariatului trebuie ca acesta sa se faca vinovat de o incalcare a atributiilor de serviciu ce a condus la prejudicierea angajatorului. In situatia in care angajatorul constata ca salariatul a provocat o paguba din vina si in legatura cu munca sa va putea recupera paguba prin procedura amiabila de recuperare a prejudiciului produs de salariat prevazuta de art. 254 alin. (3) si (4) din Codul muncii.", explica specialistii PortalCodulMuncii.ro.


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
diploma studiiangajarecontract de muncaconcedieredrepturi salariale

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 23 Octombrie 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Speta dificila: Angajatul nu prezinta diploma pe baza careia a fost incadrat pe o functie superioara. Va restitui salariul primit? Nota: 3.67 din 5 - 35 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (4)


Cristina Talapan
29-Oct-2015

Buna ziua, ma ajuta foarte mult explicatiile dvs. Dar mai am o nelamurire cu, care de fapt m-am si confruntat : dupa ce salariatul a fost mutat pe un post care presupune un nivel al studiilor inferior, si dupa un an, sau doi, i se elibereaza diploma de licenta de la facultate, angajatorul il muta la loc pe postul de studii superioare, salariatul primeste din urma diferenta de bani pe perioada in care a fost retrogradat?

Cristea Cristina
29-Oct-2015

Sfatuitorul juridic care doar citeaza legea, fara a adauga o simpla sugestie de solutionare, NU corespunde asteptarilor pe care le avem de la acest site. Iar in acest caz, solicitarea celei de a doua adeverinte este o abordare eficace, imediata!

Radu
29-Oct-2015

Punctul Dvs. de vedere = 100 % greșit . Ordinul MEN 657/2014 nu limitează la 1 una numărul adeverințelor de absolvire a facultății . n perioada de 1 an de valabilitate a adeverinței se poate elibera o nouă adeverință , valabilă și ea 1 an . Și tot așa pnă la eliberarea diplomei .

laura
29-Oct-2015

Buna ziua, Cu tot respectul, nu sunt de acord in totalitate cu punctul Dvs. de vedere privind nulitatea contractului. Atata timp cat salariatul a adus la angajare adeverinta valabila privind absolvirea studiilor, chiar daca acest document expira in 12 luni , nu putem spune ca la angajare avea studii, iar dupa 12 luni nu mai are facultatea absolvita.

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Se Recalculeaza Pensia De Urmas A Mamea Mele?Intrebare: Buna ziua, Tatal meu a fost pensionar in perioada 1.02.1990-16.11.2003, el a fost mecanic de locomotiva. La pensionare Casa de Pensii nu i-a luat in calcul adeverinta pe care a adus-o de la locul de munca in care se arata ca a lucrat 29 de ani in grupa I. Dupa 2 procese si doua Hotarari definitive ale Curtii de Apel din 2014 si 2015 prin care i se recunoaste grupa I de munca si dreptul de calcul de stagiu complet de cotizare de 20 de ani, pe 14.4.2015 se emite o decizie de pensie de urmes pent
 

Raspuns: In opinia mea nu, pentru ca urmare a actiunilor in judecata s-a valorificat perioada lucrata in grup... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]