Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Angajatul va intra in luna de CCC care i se cuvine. Ce demersuri efectueaza angajatorul?

concediu pentru cresterea copiluluicccincetarea suspendarii CIMrevisalincetare cim
Sotia unui angajat se afla in CCC. Ultima luna de CCC revine tatalui copilului. Angajatorul doreste sa stie ce demersuri trebuie sa realizeze angajatorul pentru ca salariatul sau sa beneficieze de acea luna de concediu.


Potrivit  art. 11 din OUG 111/2010, dreptul la concediul pentru cresterea copilului se acorda pe baza netransferabila persoanelor ai caror copii s-au nascut dupa data de 1 martie 2012, sau au fost adoptati, luati in plasament, incredintati in vederea adoptiei, sau s-a stabilit tutela incepand cu aceasta data, in situatia in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare a acestuia, dupa cum urmeaza:

a) cel putin o luna din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;

b) in situatia in care persoana prevazuta la lit. a) nu solicita dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate beneficia de dreptul la concediu in locul acesteia.

"Celalalt parinte care nu a solicitat dreptul la indemnizatie poate solicita acest drept, daca indeplineste conditiile de acordare, oricand pana la implinirea de catre copil a varstei de un an, 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap. Daca acest drept nu se solicita, concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se reduc cu o luna.

Astfel, celalalt parinte (tatal in situatia expusa) are dreptul la concediul pentru cresterea copilului (CCC) de cel putin o luna in decursul unui an sau in decursul a doi ani, legea neprevazand ca aceasta luna este ultima, numai daca indeplineste conditiile.", precizeaza specialistii PortalCodulMuncii.ro.


Pentru angajator, perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale, se inscriu in registrul general de evidenta a salariatilor (Revisal) conform art. 3 alin. (2) lit. h) din HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor (Revisal), cu modificarile si completerile ulterioare.

Asadar, decizia de suspendare a CIM pentru concediu crestere copil va fi inregistrata in registrul general de evidenta a salariatilor (Revisal) dupa inregistrarea cererii pentru concediu crestere copil, depusa de salariat.


In situatia in care salariatul solicita concediu pentru cresterea copilului in ultima luna inainte de implinirea copilului a varstei de un an, doi ani respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap situatia este foarte simpla.

In cadrul cererii depuse, salariatul va preciza perioada concediului pana la implinirea copilului a varstei, in speta, de 2 ani. Astfel angajatorul va inregistra in registrul general de evidenta a salariatilor suspendarea contractului potrivit solicitarii salariatului.

Atentie mare la faptul ca incetarea suspendarii CIM se opereaza in Revisal in ziua implinirii copilului a varstei de doi ani urmand ca salariatul sa revina la locul de munca a doua zi dupa implinirea copilului a varstei de doi ani (art. 25 din OUG 111/2010).

Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu pentru cresterea copiluluicccincetarea suspendarii CIMrevisalincetare cim

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 26 Octombrie 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Angajatul va intra in luna de CCC care i se cuvine. Ce demersuri efectueaza angajatorul? Nota: 4.92 din 5 - 6 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Care Este Cadrul Legal De Reangajare Ca Pensionar? Dupa Terminarae PerioadeiIntrebare: Cum ma pot reangaja in acelasi loc de munca dupa terminarea perioadei contractuale - CIM incheiat dupa pensionare, pe perioada determinta de 3 ani. Sunt pensionata la limita de varsta si stagiu complet de cotizare -35 ani. Din 1987 lucrez in acelasi loc de munca; intre 1987-2000 pe postul de muzeograf; intre 2000-2015, functia de sef de sectie; din 2015-2018, sef de sectie, post ocupat prin concurs dupa pensionare) cu CIM pe 3 ani. Multumesc, Elena Ilie
 

Raspuns: Dupa expirarea celor 3 ani se mai pot incheia inca 2 contracte de munca de maxim 12 luni fiecare... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!

Modele de Fise de Post actualizate in 2018
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!
Modele de Fise de Post actualizate in 2018

Descarcati gratuit Raportul Special

"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]