Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Situatie neclara: Cand se intoarce la munca salariata in CCC, daca tatal nu solicita efectuarea CCC

efectuare cccsolicitare ccctatal solicita cccreducere concediu crestere copil

Analizam situatia unei salariate aflate in concediu pentru cresterea copilului. Dorim sa stim, referitor la CCC pana la 1 an, respectiv pana la 2 ani, daca salariata trebuie sa se intoarca la serviciu cu o luna inainte de implinirea varstei de un an, respectiv de 2 ani a copilului, tinand cont de obligatia tatalui conform articolului 11 din Ordonanta de urgenta 111/2010?

Art. 11 din OUG 111/2010 prevede acordarea dreptului la CCC pe baza netransferabila persoanelor ai caror copii s-au nascut dupa data de 1 martie 2012 sau au fost adoptati, luati in plasament, incredintati in vederea adoptiei sau s-a stabilit tutela incepand cu aceasta data, in cazul in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare a acestuia, conform urmatoarelor reguli:

1. Cel putin o luna din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept.

2. In cazul in care persoana prevazuta la punctul 1 nu solicita dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate sa beneficieze de aceasta perioada de concediu, de aceste drept, in locul acesteia.

Parintele care nu a solicitat dreptul la indemnizatie poate cere acest drept in situatia in care indeplineste conditiile de acordare, oricand pana la implinirea de catre copil a varstei de un an, 2 ani sau 3 ani, pentru copilul cu handicap.

In situatia in care acest drept nu este solicitat, atunci concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se reduc cu o luna.

Asadar,  angajatorul va suspenda contractul individual de munca pe durata stabilita de salariata in cererea de acordare a concediului pentru cresterea copilului.

Persoana indreptatita care se afla in concediu pentru cresterea copilului - CCC (in speta mama) poate opta, pentru perioada in care tatal beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului, intre:
- concediu fara plata
- revenirea la locul de munca.

La formularea cererii pentru una dintre cele doua optiuni, angajatorul va inceta suspendarea pentru cresterea copilului si fie va opera o noua suspendare pentru concediu fara plata fie contractul ramane in executare in luna in care tatal efectueaza concediul pentru cresterea copilului (CCC).


Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
efectuare cccsolicitare ccctatal solicita cccreducere concediu crestere copil

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 12 Februarie 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Situatie neclara: Cand se intoarce la munca salariata in CCC, daca tatal nu solicita efectuarea CCC Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Anulare Suspendare Contract Individual De MuncaIntrebare: Buna ziua, am un angajat care a solicitat concediu fara plata de 30 zile incepand cu data de 07.03.2019. In data de 06.03.2019 am operat in REVISAL suspendarea pe perioada solicitata (07.03.2019 - 08.04.2019). Problema este ca in data de 08.03.2019 a venit cu concediu medical incepand cu data de 07.03.2019 (certificate emis de medicul de familie) si urmeaza sa se interneze in spital. Ce fac in acest caz? Se poate anula suspendarea ? Multumesc
 

Raspuns: Numai operati in acest caz concediul fara plata,persoana respectiva fiind in concediu medical cu dat... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]