Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Evidenta muncii: obligatie a angajatorului. Ce reguli exista privind orele de lucru?

Fise de postpontajul salariatilorevidenta ore de muncaevidenta munciiangajator



Vom stabili mai jos in ce masura este obligatorie utilizarea unei condici de prezenta intr-o firma punct de lucru si daca in cazul unui control inopinat al Inspectiei Muncii este obligatorie prezentarea condicii in format hartie, semnata zilnic de catre angajati. De asemenea, vom stabili daca aceasta condica poate fi inlocuita cu o varianta electronica a unui soft.

Solutia consultantului:

Potrivit art. 119 din Codul muncii, republicat, angajatorul are obligatia de a tine evidenta orelor de munca prestate de fiecare salariat si de a supune controlului inspectiei muncii aceasta evidenta ori de cate ori exista o solicitare in acest sens.

Nu exista o alta dispozitie care sa dezvolte prevederea legala privind evidenta muncii salariatilor, prin urmare nu este stabilita legal nici modalitatea de evidenta a orelor de munca prestate de salariati si nici daca evidenta orelor de munca pe suport material sau electronic.  

Apreciem ca evidenta muncii prestate de salariati se face pe fiecare locatie unde salariatii desfasoara activitatea, respectiv pe fiecare punct de lucru, fiind pusa la dispozitia inspectorilor de munca in cadrul controlului efectuat de acestia la punctul de lucru.

Desi nu exista o obligatie a angajatorului expres prevazuta de legiuitor in sensul intocmirii condicii de prezenta in forma scrisa, angajatorul are obligatia, la solicitarea inspectorilor de munca, de a face dovada indeplinirii obligatiei prevazute de art. 119 din Codul muncii, republicat.

In speta nu se precizeaza modalitatea in care se va tine evidenta muncii salariatilor in format electronic. Daca evidenta a orelor de munca prestate de salariati in baza unui pontaj pe suport electronic care se realizeaza prin folosirea cardurilor de acces, este evident caracterul precis al acestor inregistrari si faptul ca aceasta modalitate constituie o dovada de netagaduit a evidentei prezentei salariatilor la locul de munca.

Insa salariatii desfasoara activitati nu numai in incinta sediului angajatorului, ci si in afara locului de munca, de exemplu consilierii juridici care apara interesele angajatorului in fata instantelor judecatoresti, salariatii delegati etc., asa incat apreciez ca nu este suficienta evidenta numai prin pontajul salariatilor pe suport electronic pe baza folosirii cardurilor de scanare.



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Fise de postpontajul salariatilorevidenta ore de muncaevidenta munciiangajator

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 28 Mai 2013
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Evidenta muncii: obligatie a angajatorului. Ce reguli exista privind orele de lucru? Nota: 2.5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Facilitati Varsta Pensie Pentru Grupa A 2-a De MuncaIntrebare: Am iesit la pensie anticipat in martie 2018 iar in calculul pensiei nu s-a tinut cont de 5 ani si 8 luni de grupa a-2-a.As dori sa stiu daca se mentin cele 3 luni pentru fiecare an de grupa a 2-a.
 

Raspuns: DA, BENEFICIATI DE UN STAGIU DE COTIZARE SUPLIMENTAR DE UN AN SI 3 LUNI CARE SE ADAUGA STAGIULUI DE ... citeste tot raspunsul aici


ARTICOLE SIMILARE

2. De ce este utila fisa postuluiBlack Friday pentru Legislatia Muncii: Ce produse cumpara specialistiiDivizia HR din Rentrop & Straton: 5 ani de succese editoriale!De ce trebuie intocmita fisa postului? Aspecte obligatorii pentru angajatoriCe trebuie sa stie orice angajator despre fisele de post

ULTIMELE ARTICOLE

Bursa locurilor de MUNCA pentru absolventi, in 18 octombrie 2019. Se va organiza in 82 de locatiiAvansarea in functie 2019. Procedura, etape si conditii necesareModele de FISE DE POST, actualizate conform GDPR. Asa deveniti experti!Fisa de post 2019. Ce trebuie sa contina in mod OBLIGATORIU?138 de programe de formare profesionala in martie 2019. In ce domenii se pot specializa romanii
Mai multe articole despre fise de post
Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]