Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Deductibilitate cheltuieli cu combustibilul si reparatii auto

deductibilitateTVAreparatii autocheltuielicombustibil


Sunt deductibile in conditiile O.U.G. nr. 24/2012 cheltuielile cu: combustibilul, amortizarea, reparatiile, precum si TVA aferenta acestora, in cazul in care o firma inregistrata in scopuri de TVA in Romania inchiriaza in decursul aceleiasi luni autoturisme cu masa de pana la 3.500 kg, atat unor persoane juridice cat si unor persoane fizice? Dar TVA aferenta ratelor de leasing pentru aceste autoturisme?


      Conform precizarilor aduse in intrebare, reamintim ca incepand cu 01 iulie 2012, prin O.U.G. nr. 24/2012, sunt modificate urmatoarele precizari normative privind costurile cu autoturismele sau cu achizitia de autoturisme:
a) se permite deducerea limitata la 50% pentru costurile cu autoturismele (reparatii, asigurari, revizii, combustibili), pentru autoturismele ce nu sunt utilizate in mod exclusiv in activitati economice, conform art. 21 alin. (4) lit. t) din Codul fiscal .Legiuitorul a precizat ca anumite categorii ce au o utilizare exclusiva pentru servicii de urgenta, paza, protectie, curierat, agenti de vanzari sau prestarea de servicii cu plata, pentru aceste activitati, deducerea costurilor este integrala, daca autoturismele sunt utilizate in mod exclusiv in aceste activitati.
b)  TVA de la costurile cu utilizarea autoturismelor de persoane, precum si TVA de la achizitia, importul, achizitia intracomunitara sau TVA de la leasing ( avans, rate, valoare reziduala) este deductibil in procent de 50%, conform art. 145^1 din Codul fiscal. Legiuitorul permite o deducere de 100% daca autoturismul este utilizat exclusiv in cateva exceptii, cum sunt paza, curierat, agenti de vanzari.
Daca in aceeasi luna societatea realizeaza venituri din inchirierea autoturismelor catre terti (persoane fizice si persoane juridice), si numai pentru aceasta activitate sunt utilizate autoturismele, aceasta activitate de inchiriere se incadreaza la exceptia "cu plata" si firma are dreptul de a deduce integral costurile cu autoturismele, cat si TVA aferenta acestor costuri.
Spre deosebire de reglementarile precedente, limitarea deducerii de 50% pentru TVA, se aplica si la finantarea achizitiei de autoturisme de persoane prin procedura leasingului.
 
       Astfel, chiar daca leasingul de persoane este o prestare de servicii, conform art. 129 din Codul fiscal , legiuitorul a extins deductibilitatea limitata nu numai pentru valoarea reziduala din cadrul contractului de leasing, ci si pentru TVA de la avans si ratele de leasing. Desigur, parametrul cheie este modul de utilizare al autoturismului. Astfel, daca acesta este utilizat in mod exclusiv pentru activitati economice, sau pentru exceptiile amintite anterior, in acest caz, TVA se va deduce integral, atat pentru avans, cat si pentru rate si valoarea reziduala.
       In mod contrar, daca autoturismul nu este utilizat deloc pentru activitati economice, nu se poate exercita nici un fel de deducere. Daca autoturismul are o utilizare duala, atat in activitati economice, cat si in alte activitati, se permite deducerea in procent de 50%.
       La data formularii prezentului raspuns, inca nu au fost publicate normele metodologice de aplicare, astfel ca nu putem explicita conceptul de "exclusiv economic".



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
deductibilitateTVAreparatii autocheltuielicombustibil

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 21 August 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Deductibilitate cheltuieli cu combustibilul si reparatii auto Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Facultatea De 5 Ani La Zi Se Considera Stagiu De Cotizare De 5 Ani La Pensie?Intrebare: am urmat in perioada 1977-1982 cursuri la zi, Politehnica. Cursurile incepeau in septembrie, se terminau in iunie sau iulie. Intrebarea este: ca stagiu de cotizare la pensie, la limita de varsta, se considera 5 ani sau 4 ani, x luni, y zile? Multumesc!
 

Raspuns: Se ia in calcul perioada trecuta in foia matricola sau in adeverinta de la facultate... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]