Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Concediul de crestere copil poate fi solicitat de ambii parinti

concediu crestere copilcodul fiscalIndemnizatia pentru cresterea copiluluistimulentul de insertie

Intrebare: Daca o salariata care tocmai a nascut doreste sa opteze pentru concediu crestere copil pentru o perioada de 6 luni (incluzand cele 126 zile) iar pentru urmatoarele 6 luni de concediu de crestere al copilului sa aplice sotul ei, acest lucru este posibil?

Raspunsul specialistului: Asa cu prevede Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind protectia maternitatii la locul de munca, de indemnizatia lunara si stimulentul de insertie poate beneficia oricare dintre parintii firesti ai copilului, in raport cu optiunea exprimata, daca indeplineste conditiile de acordare. Concediul si indemnizatia lunara precum si stimulentul de insertie se cuvin pentru fiecare dintre primele 3 nasteri.

Concediu crestere copil, potrivi ordonantei sus amintite, reprezinta un drept al salariatului, nicidecum o obligatie. In interiorul perioadei aferente concediului pentru cresterea copilului salariatul este singurul care poate renunta la concediul pentru cresterea copilului inainte de expirarea duratei concediului. Angajatorul nu poate refuza solicitarea salariatei de a reveni din concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an inainte de expirarea duratei acestuia.

Indemnizatia pentru cresterea copilului sau, dupa caz, stimulentul de insertie se acorda la cererea scrisa a persoanei indreptatite, cu respectarea prevederilor Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010. Conform prevederilor art. 2 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, cu modificarile si completarile ulterioare, incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a) concediu crestere copil in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara;
b) concediu crestere copil in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

Astfel ca, tatal care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, a realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, va putea beneficia de concediu crestere copil in aceleasi conditii ca si mama copilului. Pentru obtinerea indemnizatiei trebuie intocmit un alt dosar in aceleasi conditii in care a fost intocmit si de catre mama pentru primele 6 luni de concediu.

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu crestere copilcodul fiscalIndemnizatia pentru cresterea copiluluistimulentul de insertie

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 14 Septembrie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Concediul de crestere copil poate fi solicitat de ambii parinti Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Indemnizatia cuvenita pentru zilele libere pentru supravegherea copiilor. Inregistrari contabileIntrebare: Care sunt inregistrarile contabile pentru Concediu supraveghere copil pana la 12 ani?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Somaj tehnic. Conditii privind angajatoriiIntrebare: Am urmatoarea situatie de fapt: 130 de angajati care lucreaza in productie si la birouri. Estimand un buget impreuna cu, colegii din financiar, am putea sa platim concedii de odihna aproximativ 13-14 zile, dupa ce se lichideaza cel din 2019. Productia nu mai lucreaza de pe 23-25 martie, iar pana la finalul lunii sunt in CO. Mai lucreaza cativa de la birouri si din mentenanta. Incepand cu prima saptamana din aprilie, oamenii incep sa finalizeze cele 13-14 zile de concediu pe care le putem acoperi...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori

Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"
CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori
Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]