Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Tichetele de masa se acorda pentru fiecare zi lucrata

tichete de masaCodul munciisalariatimunca suplimentara

Intrebare: De cate tichete de masa poate beneficia lunar un salariat incadrat cu timp partial sau care lucreaza program 12/24 sau 12/48? In situatia in care angajatul efectueaza ore suplimentare sau in care i se dau zile libere platite in perioadele de reducere a activitatii, in avans pentru orele suplimentare ce vor fi efectuate in urmatoarele 12 luni, cum se acorda ticchetele de masa pentru aceste zile?

Raspuns: Potrivit dispozitiilor art. 6 alin. (1) din Legea 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, cu modificarile si completarile ulterioare, salariatul poate utiliza, lunar, un numar de tichete de masa cel mult egal cu numarul de zile in care este prezent la lucru in unitate. Totodata, art. 9 din acelasi act normativ salariatul are obligatia sa restituie angajatorului, la finele fiecarei luni, precum si la incetarea contractului individual de munca, tichetele de masa neutilizate.

In acelasi sens, art. 15 din Normele de aplicare a Legii 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, aprobate prin HG 5/1999 , numarul de tichete utilizate de un salariat intr-o luna este cel mult egal cu numarul de zile lucratoare in care este prezent la lucru in unitate si nu poate depasi numarul de zile lucrate stabilit de angajator.

Din coroborarea acestor dispozitii legale rezulta ca salariatii pot beneficia de un tichet de masa pentru fiecare zi in care isi desfasoara efectiv activitatea, fiind prezenti la locul de munca.  Astfel, tichetele de masa se acorda in raport de numarul de zile lucratoare in care salariatul este prezent la lucru in unitate si nu in functie de numarul de ore lucrate. Prin urmare, veti putea acorda salariatilor cel mult un tichet de masa pentru fiecare zi lucratoare in care sunt prezenti la lucru in unitate.

Asadar, fata de aceste dispozitii legale apreciem ca in ipotezele prezentate salariatul nu beneficiaza de tichete de masa in zilele in care i se acorda timp liber in compensarea muncii prestate suplimentar si nici in zilele libere platite acordate in considerarea efectuarii in viitor a muncii suplimentare.


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete de masaCodul munciisalariatimunca suplimentara

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 14 Mai 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Tichetele de masa se acorda pentru fiecare zi lucrata Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


21-Iul-2013

Buna ziua . Va rog frumos , daca se poate sa imi raspundeti si mie la urmatoarea speta . Am luat bonuri de masa pina in luna noiembrie 2012 . De atunci , nu am mai luat , La inceputul lunii iunie 2013 , am cerut o adeverinta de salariu prt a face un imprumut . Pe adeverinta de salariu este trecut urmatoarele : martie 2013 -21 tichete, aprilie 22 tichete , mai 21 tichete , valoare 9lei tichet. tichete pe care atit eu cit si cegii mei nu le-am luat . Am intrebat daca se mai dau tichete si mi s-a spus ca nu . Ce este de facut ? Daca mi s-a dat adeverinta semnata si stampilata , cu nr de inregistrare , tichetele din decembrie pina in prezent le-am pierddut sau le pot revendica ? Care este baza legala ? va multumesc

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Acte Pentru Dosar Pensionare Limita Virsta.Intrebare: Va rog spuneti-mi daca la dosar de pensionare este suficent documentul emis de ITM local care atesta vechimea si contributiile, sau sint necesare si adeverintele de vechime ? Multumesc.
 

Raspuns: Buna ziua.<br />In situatia in care perioada lucrata este inainte de 01.11.2011, data de la ca... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]