Formare profesionala suportata de angajator. Ce contributii se platesc?

formare profesionalapregatire profesionalacheltuieli deductibilefisa postului
Formare profesionala suportata de angajator. Ce contributii se platesc?
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
 
“Angajatorul doreste sa plateasca pentru un salariat cursul de MBA. 1. Sub ce forma poate face acest lucru, in conditiile in care se doreste si incheierea unui act aditional cu clauza de formare profesionala? 2. Care este tratamentul fiscal al sumei platite cu privire la angajator si angajat?”
 
Raspunsul specialistului:
 
 
Conform art. 196 din Codul muncii:
 
(1) Participarea la formarea profesionala poate avea loc la initiativa angajatorului sau la initiativa salariatului.
 
(2) Modalitatea concreta de formare profesionala, drepturile si obligatiile partilor, durata formarii profesionale, precum si orice alte aspecte legate de formarea profesionala, inclusiv obligatiile contractuale ale salariatului in raport cu angajatorul care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesionala, se stabilesc prin acordul partilor si fac obiectul unor acte aditionale la contractele individuale de munca.
 
Astfel, angajatorul va incheia cu salariatul un act aditional in care vor fi stabilite toate conditiile privind formarea profesionala inclusiv perioada de timp in care salariatul se obliga sa nu demisioneze sub sanctiunea de a restitui angajatorului sumele de bani suportate pentru efectuarea cursului proportional cu perioada de timp nelucrata.
 
In actul aditional va fi mentionata si suma pe care angajatorul se obliga sa o plateasca iar plata acesteia se va efectua pe baza documentelor justificative ale platii cursului.
 
In ceea ce priveste taxele datorate, conform art. 76 alin. (4) lit. p) din Codul fiscal, nu sunt impozabile, in sensul impozitului pe venit, cheltuielile efectuate de angajatori/platitori pentru pregatirea profesionala si perfectionarea angajatilor, administratorilor stabiliti potrivit actului constitutiv, contractului de administrare/mandat si directorilor care isi desfasoara activitatea in baza contractului de mandat potrivit legii, astfel cum este prevazut in raporturile juridice respective, pregatire legata de activitatea desfasurata de persoanele respective pentru angajator/platitor.
 
Aceeasi prevedere se regaseste in Codul fiscal la art. 142 lit. n) si in ceea ce priveste contributiile sociale.
 
Astfel, pentru ca sumele platite de angajator pentru formarea profesionala a salariatului sa nu fi impozabile si taxabile cu contributii sociale, formarea profesionala trebuie sa fie legata de activitatea desfasurata de salariat pentru angajator asa cum este mentionata in fisa postului.
 
Daca formarea profesionala nu are legatura cu activitatea desfasurata de salariat pentru angajator asa cum este mentionata in fisa postului, sumele platite de angajator pentru formarea profesionala respectiva vor intra in baza de calcul al impozitului pe venit si al contributiilor sociale aferente veniturilor din salarii.
 
Conform art. 25 alin. (2) din Codul fiscal, cheltuielile cu salariile si cele asimilate salariilor astfel cum sunt definite potrivit titlului IV sunt cheltuieli deductibile pentru determinarea rezultatului fiscal, cu exceptia celor reglementate la alin. (3) si (4).
 
Cheltuiala cu pregatirea profesionala este prevazuta la titlul IV si nu este incadrata la exceptiile de la art. 25 alin. (3) si (4) astfel incat aceasta este o cheltuiala deductibila integral pentru angajator.
 
 
Raspuns oferit de Rodica Mantescu, Specialist in legislatia muncii, pentru PortalCodulMuncii.ro >>
 
 
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
formare profesionalapregatire profesionalacheltuieli deductibilefisa postului

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 21 Iulie 2021
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Formare profesionala suportata de angajator. Ce contributii se platesc? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Concediul de odihna pentru CIM cu timp partial in afara functiei de bazaIntrebare: Avem mai multi angajati cu norma de 2 ore/saptamana. Pentru acestia trebuie sa adaugam concediul de odihna sau nu ? Neavand locul de munca de baza la noi, am inteles ca noi nu suntem obligati sa le notam concediul.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Revisal. Inregistrare sanctiune disciplinara cu reducere salariu cu 7%Intrebare: In urma ceretarii disciplinare s-a stabilit sanctionarea unui salariat cu penalizare de 7 la suta din salariul de incadrare pentru o perioada de 3 luni de zile. Aceasta penalizare se inregistreaza in Revisal sau nu si daca da se face in baza deciziei?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"
Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]