Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Concediul de odihna se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata

concediu de odihnaCodul munciiconcediu fara plataconcediu medicalpersonal contractualfunctionar publicHG 250/1992



Intrebare: In cazul in care un salariat incadrat pe pozitia de functionar public sau personal contractual se afla in concediu fara plata timp de o luna sau 3 luni, concediul de odihna i se va acorda doar pentru timpul efectiv lucrat in acel an, sau se va lua in calcul si perioada de conceidu fara plata?
 
Raspuns: In cazul personalului contractual durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca, respectand legea si prevederile contractelor colective aplicabile. Concediul de odihna, potrivit prevederilor art. 145 alin. (2) din Codul muncii republicat, se acorda proportional cu activitatea desfasurata efectiv intr-un an calendaristic. Conform dispozitiilor art. 25 din HG 250/1992 republicata in M.Of. nr. 118 din 13 iunie 1995, salariatii din administratia publica, din regiile autonome cu specific deosebit si din unitatile bugetare au dreptul la concedii fara plata, a caror durata insumata nu poate depasi 90 de zile lucratoare anual, pentru rezolvarea urmatoarelor situatii personale:
a) sustinerea examenului de bacalaureat, a examenului de admitere in institutiile de invatamant superior, curs seral sau fara frecventa, a examenelor de an universitar, cat si a examenului de diploma, pentru salariatii care urmeaza o forma de invatamant superior, curs seral sau fara frecventa;
b) sustinerea examenului de admitere la doctorat, a examenelor de doctorat sau a tezei de doctorat, in cazul salariatilor care nu beneficiaza de burse de doctorat;
c) prezentarea la concurs in vederea ocuparii unui post in alta unitate.
Salariatii au dreptul la concedii fara plata, fara a fi limitat la 90 de zile in urmatoarele situatii:
a) ingrijirea copilului bolnav in varsta de peste 3 ani, in perioada indicata in certificatul medical; de acest drept beneficiaza atat mama salariata, cat si tatal salariat, daca mama copilului nu beneficiaza, pentru aceleasi motive, de concediu fara plata
b) tratament medical efectuat in strainatate pe durata recomandata de medic, daca cel in cauza nu are dreptul, potrivit legii, la indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca, precum si pentru insotirea sotului sau, dupa caz, a sotiei ori a unei rude apropiate - copil, frate, sora, parinte, pe timpul cat acestia se afla la tratament in strainatate -, in ambele situatii cu avizul obligatoriu al Ministerului Sanatatii.
 
Pot fi acordate concedii fara plata si pentru interese personale, pe durate stabilite prin acordul partilor.  Pentru situatiile in care perioadele de concedii medicale si de concedii fara plata adunate, au fost de 12 luni sau mai mari si s-au intins pe 2 sau mai multi ani calendaristici consecutivi, salariatii vor beneficia de un singur concediu de odihna Acest concediu va fi acordat in anul in care isi vor relua activitatea, daca acest salariatul nu a afectuat concediul in anul in care, pentru motivele prevazute la alin. (1), a intervenit absenta sa de la serviciu.
 

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici

Evaluarea angajatilor in 8 pasi
Evaluarea angajatilor in 8 pasi

Vezi detalii aici

202 Modele de fise de post
202 Modele de fise de post

Vezi detalii aici




In cazul salariatilor care se incadreaza in munca pe parcursul anului, durata concediului de odihna va fi stabilita proportional cu perioada lucrata de la incadrare pana la sfarsitul anului calendaristic respectiv, tinand cont de vechimea in munca, stabilita potrivit alin. (1). Salariatii care au nu au fost prezenti la serviciu pe toata durata unui an calendaristic, figurand in concediu medical sau in concedii fara plata acordate conform dispozitiilor art. 25 alin. (3), nu au dreptul la concediul de odihna pentru acel an. Astfel ca, si in cazul personalului contractual si a functionarul public durata concediului de odihna este diminuata de concediul fara plata.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu de odihnaCodul munciiconcediu fara plataconcediu medicalpersonal contractualfunctionar publicHG 250/1992

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 19 Iunie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Concediul de odihna se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


23-Iun-2012

In data de 03. iunie 2011 ati publicat articolul:"Atentie: Concediul Medical nu afecteaza acordarea Concediului de Odihna".Intrebarea mea este ce se aplica in mod legal??!!Concediul medical pentru un an de zile de exemplu afecteaza sau nu acordarea concediului de odihna pentru anul respectiv?

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Acordare De Tichete De Masa Incluzand Valoarea Lor In Salariul NegociatIntrebare: Buna Ziua! Incepand de 1 martie 2018, am negociat un salariu brut de 3756+892 spor de risc comform act aditional. Cand am primit salariul era o diferenta de 300 lei net. Angajatorul mi-a coumicat ca diferenta este valoarea tichetelor de masa, deoarece acestea sunt incluse in valoarea salariului negociat. In aceasta situatie eu doresc sa renunti la tichete pt. ca doresc sa cheltuiesc salariul meu cum o doresc eu. Este legal ca tichetele sa fie incluse in salariul negociat, fara sa se mentio
 

Raspuns: NU ESTE LEGAL! Tocmai de aceea legea prevede negocierea individuala a salariului brut(salariu de ba... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii