Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Noutati privind concediul de crestere a copilului. Perioadele de CCC ar trebui luate in calcul in stabilirea concediului de odihna?

concediu crestere copil 2018CO dupa CCCconcediu odihna mameart 145 codul muncii
Potrivit art. 145 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, la stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.

Cu alte cuvinte, la intoarcerea dintr-un concediu medical sau de maternitate, salariatul/salariata va beneficia si de concediu de odihna, corespunzator perioadei cat a lipsit, ca si cum s-ar fi aflat la lucru. Pornind de la acest text, in practica s-a ridicat intrebarea daca nu cumva, prin analogie, si perioadele de concediu de crestere a copilului ar trebui luate in calcul in stabilirea concediului de odihna. Altfel spus, daca nu cumva parintele revenit dupa 2 ani de concediu de crestere a copilului ar avea dreptul si la concediul de odihna pentru acest interval.

Cu privire la acest subiect, instantele romanesti (in speta, Curtea de Apel Cluj) s-au adresat Curtii de Justitie a Uniunii Europene cu o intrebare privitoare la modalitatea de interpretare a dispozitiilor Directivei europene privind timpul de  munca, nr. 2003/88.

In cauza C-12/17, Tribunalul Botosani si Ministerul Justitiei c. Maria Dicu, Curtea de Justitie a Uniunii Europene a precizat ca situatiile in care suspendarea activitatii trebuie luate in calcul in stabilirea concediului de odihna se deosebesc de situatia salariatei aflate in concediul de crestere a copilului. Intr-adevar, in anumite situatii specifice in care lucratorul nu este capabil sa isi indeplineasca atributiile, in special din cauza unei absente pentru motiv de boala corespunzator justificate sau a unui concediu de maternitate, un stat membru nu poate conditiona dreptul la concediu anual platit de obligatia de a fi lucrat efectiv. Dar d-na Maria Dicu, salariata care a beneficiat de un concediu pentru cresterea copilului, nu se afla intr-o astfel de situatie specifica.

Situatia salariatului in concediu medical se deosebeste deci de cea a salariatului in concediu pentru cresterea copilului. Asadar, perioada de suspendare a contractului de munca, pentru concediu de crestere a copilului, nu se va lua in calcul in determinarea concediului de odihna, dupa revenirea parintelui la lucru.

In alta ordine de idei, atragem atentia ca veniturile din drepturi de proprietate intelectuala au fost reintroduse in baza de calcul a indemnizatiei de concediu de crestere a copilului prin Ordonanta de urgenta nr. 81/2018, publicata in Monitorul Oficial nr. 792 din 17 septembrie 2018. Ordonanta a reparat astfel o greseala intervenita cu prilejul modificarii Codului fiscal prin Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 18/2018, cand veniturile din drepturile de proprietate intelectuala incetasera sa mai fie luate in calcul la stabilirea indemnizatiei de crestere a copilului.

Pentru persoanele carora li s-a stabilit cuantumul indemnizatiei lunare de crestere a copilului, fara a fi luate in calcul veniturile din drepturi de proprietate intelectuala realizate incepand cu data de 23 martie 2018, agentiile pentru plati si inspectie sociala judetene, respectiv a municipiului Bucuresti au obligatia de a stabili noul cuantum in termen de 60 de zile de la depunerea documentelor doveditoare privind realizarea acestor venituri sau, dupa caz, in termen de 60 de zile de la intrarea in vigoare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 81/2018, in cazul in care aceste documente sunt deja depuse.

 
Concediu crestere copil    


  •     se acorda optional, la cererea oricaruia dintre parintii copilului;
  •     este conditionat de realizarea de venituri impozabile o perioada de 12 luni in ultimul an anterior nasterii copilului;
  •     se acorda pe o perioada lunga de timp, respectiv pana cand copilul implineste 2 ani, iar in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;
  •     poate fi efectuat numai dupa concediul de maternitate obligatoriu.

de Raluca Dimitriu


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu crestere copil 2018CO dupa CCCconcediu odihna mameart 145 codul muncii

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 29 Octombrie 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Noutati privind concediul de crestere a copilului. Perioadele de CCC ar trebui luate in calcul in stabilirea concediului de odihna? Nota: 4.38 din 5 - 12 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Lucrari de montaj initial. Detasare transnationalaIntrebare: Societatea noastra are formata o echipa care confectioneaza parti constructii ( balustrazi, copertine), pentru diferiti clienti din Austria si Germania, echipa trebuie sa se deplaseze pentru montaj . Care este procedura de montaj pentru Austria ,Germania, deplasare sau detasare?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Indemnizatii de somaj tehnic decontate dupa data de 31 maiIntrebare: Avem doua firme cu activitate conform CAEN 7022 si CAEN 8299, ambele cu activitate suspendata din 24.03.2020 si pana la 30.06.2020.. S-au depus cereri de rambursare a somajului tehnic catre AMOFB pentru Martie/Aprilie/Mai. Datorita situatiei actuale se vor prelungi suspendarile pana la 31.07.2020. Va rog sa ne comunicati daca se pot depune cereri de rambursare la AMOFB pentru Iunie si Iulie.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori

Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"
CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 


 
Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori
Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]