Promovarea unui angajat. In ce SITUATII este nevoie de concurs pentru noul post?

promovare in gradpromovare salariat in gradlegea nr. 153/2017
Promovarea unui angajat. In ce SITUATII este nevoie de concurs pentru noul post?
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

"Pentru un salariat. personal contractual, care a fost angajat pentru perioada nedeterminata prin concurs, in urma cu 12 luni, pe functia de Tehnician IA-maistru mecanic, se poate introduce un examen intern de promovare, daca acesta este propus pentru a ocupa postul vacant de Maistru/Sef formatie muncitori, functie existenta in statul de functii aprobat? Sau trebuie introdus concurs pe post prin anunt/recrutare externa? Mentionez ca in prezent coeficientul de salarizare pentru functia de Tehnician IA- maistru mecanic este de 1,25, aplicabil la salariul minim pe economie."
 
 
Raspunsul specialistilor:
 
Din analiza anexelor la Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice, cu modificarile si completarile ulterioare, am constatat ca functia de sef formatie muncitori este o functie de conducere (Anexa VIII, Lit. C ”Alte functii comune din sectorul bugetar”).
 
In aceasta situatie, apreciem ca ar putea fi cazul unei promovari intr-o functie de conducere.
 
Conform prevederilor art. 41 alin. (3) din Regulamentul-cadru privind stabilirea principiilor generale de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant corespunzator functiilor contractuale si a criteriilor de promovare in grade sau trepte profesionale imediat superioare a personalului contractual din sectorul bugetar platit din fonduri publice, cu modificarile si completarile ulterioare, aprobat prin HG nr. 286/2011, ”Promovarea intr-o functie de conducere se face pe un post vacant cu respectarea prevederilor art. 1-40 referitoare la ocuparea unui post vacant prin concurs sau examen.”
 
Prin urmare este necesara scoaterea postului la concurs prin procedura de anunt/recrutare externa.
 
In situatia in care, in statul de functii al institutiei, functia este in fapt una de maistru – functie de executie, apreciem ca nu este vorba de o promovare deoarece persoana in cauza deja ocupa un post care este la gradul/treapta maxim/a, respectiv IA, iar cea de maistru este si ea la grad/treapta profesionala maxim/a, respectiv I. Singura diferenta este aceea ca functia de maistru este mai bine platita decat cea de tehnician.
 
Prin urmare, si in acest caz, apreciem ca trebuie organizat concurs de ocupare a unui post vacant prin procedura de anunt/recrutare externa.
 
Chiar daca ar fi fost cazul unei promovari in grad/treapta superioara, apreciem ca persoana nu ar fi indeplinit conditiile de la art. 43 alin. (3) din Regulamentul aprobat prin HG nr. 286/2011, unde se prevede ca ”Pentru a participa la examenul de promovare in grade sau trepte profesionale imediat superioare, candidatul trebuie sa fi obtinut calificativul «foarte bine» la evaluarea performantelor profesionale individuale cel putin de doua ori in ultimii 3 ani, in care acesta s-a aflat in activitate”. Practic, pentru promovare in grad/treapta superioara un salariat trebuie sa aiba o vechime in institutie/unitate de cel putin 3 ani.
 
 
Un articol realizat la data de 13.01.2022, oferit de specialistii de la PortalCodulMuncii >>>
 

de Mara Dobrin


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
promovare in gradpromovare salariat in gradlegea nr. 153/2017

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 13 Ianuarie 2022
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Promovarea unui angajat. In ce SITUATII este nevoie de concurs pentru noul post? Nota: 3.67 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Incetare CIM. Necesitatea efectuarii unei inregistrari anterioareIntrebare: Unui salariat, i-a incetat CIM la 07.01.2022. Conform prevederilor CCM aplicabil la nivel de societate, avea un spor in suma fixa care se modifica de la 03.01.2022 (ca urmare a prevederilor HG 1071 / 2021). Daca i s-a operat deja in Revisal incetarea CIM, cum se poate corecta situatia astfel incat ca ii apara si sporul modificat?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Venituri din alte surse din strainatate. Declaratie. TaxeIntrebare: O persoana fizica, in baza unui contract de colaborare cu o societate din Anglia, presteaza din Romania o activitate, respectiv coordonare offline a evenimentelor sportive a social marketplaces, servicii electronice. Este ca un angajat al firmei din Anglia, dar nu cu contract de munca, si nu este PFA. Ce declaratii trebuie sa depuna aceasta PF in Romania si ce contributii sociale va plati pentru remuneratia primita lunar?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“DIURNA. Noile modificari legislative transpuse in 13 STUDII de CAZ”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Controalele ITM!

Descarcati gratuit Raportul Special

"DIURNA. Noile modificari legislative transpuse in 13 STUDII de CAZ"
DIURNA. Noile modificari legislative transpuse in 13 STUDII de CAZ

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 


 
Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!
Descarcati gratuit Raportul Special

"DIURNA. Noile modificari legislative transpuse in 13 STUDII de CAZ"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]