Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Se pot efectua mai multe zile de concediu decat cele din CIM?

CIMCodul munciiconcediu de odihnacontract de munca



Intrebare:  Daca un salariat avea dreptul la 25 de zile lucratoare pentru anul 2011, insa el a efectuat 26 zile,  acest lucru va afecta numarul de zile de CO  la care salariatul ar avea dreptul pentru anul 2012?

Raspuns: Conform art. 145 alin. (2) din Codul muncii , durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic. Potrivit art. 146 din Codul muncii concediul de odihna se efectueaza in fiecare an. Iar efectuarea concediului in anul urmator este permisa numai in cazurile expres prevazute de lege sau in cazurile prevazute in contractul colectiv de munca aplicabil.

Astfel, Codul muncii stabileste obligatia efectuarii concediului de odihna anual, in fiecare an. Prin exceptie poate fi efectuat si in anul urmator numai in cazurile expres prevazute de lege sau in cazurile prevazute in contractul colectiv de munca aplicabil. Pe cale de consecinta, daca in anul 2011 angajatorul a derogat in favoarea salariatului (fapt permis de lege) si a acordat un numar mai mare de zile de concediu de odihna decat cel inregistrat in contractul individual de munca sau in contractul colectiv de munca aplicabil, in anul 2012 angajatorul are obligatia acordarii numarului de zile de CO mentionat in contractul individual de munca al salariatului in cauza si nu a unui numar mai mic.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
CIMCodul munciiconcediu de odihnacontract de munca

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 16 Mai 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Se pot efectua mai multe zile de concediu decat cele din CIM? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Eroare conectare : Eroare selectarea : Access denied for user 'manager_usr'@'185.90.51.10' to database 'manager_clublegislatiamuncii_ro'
Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]