Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

 

Speta: se poate acorda sporul de vechime in baza unei adeverinte eliberate de ITM?

spor de vechimevechime in muncacumparare vechime in munca
Orice angajator si salariat stie ca vechimea in munca este un factor foarte important atunci cand vorbim despre calcularea pensiei sau a indemnizatiei de somaj, asa ca este indicat ca toti lucratorii sa evite munca la negru, adica fara contract individual de munca (CIM).



Cartea de Munca care atesta vechimea angajatilor, a fost inlocuita de REVISAL, care permite evidenta strict electronica a muncii.

Odata cu promulgarea legii care prevede "cumpararea" efectiva a vechimii in munca, nu putini au fost cei care s-au intrebat, cum va functioneaza acest sistem si cine poate beneficia de prevederile acestei legi.

Citeste aici totul despre cumpararea vechimii in munca: chestiuni pe care trebuie sa le stii >>


Dar ce se petrece cand o companie doreste sa ofere sporul de vechime unui angajat care nu are Carnetul de munca si nici adeverintele necesare, care sa ateste perioada in care a lucrat? Cum se procedeaza in acest sens?

In speta, vom analiza urmatoarea intrebare sosita in cadrul site-ului PortalCodulMuncii.ro: "Un viitor salariat nu mai detine Carnetul de munca si nu are nici adeverinte cu perioada lucrata dupa 2011, de la fostii angajatori. Intrucat suntem o unitate care acorda spor de vechime la salariu, conform CCM-ului aplicabil, putem lua in considerare o adeverinta eliberata de ITM, cu privire la perioada lucrata anterior angajarii in unitatea nostra. In baza acestei adeverinte putem acorda sporul de vechime?"



Pentru a raspunde intrebarii de mai sus, mentionam ca in situatia in care angajatorul respectivului salariat nu si-a indeplinit obligatia prevazuta la art. 34 alin.(5) din Codul muncii, aceea de a elibera o adeverinta care sa ateste aspectele anterior mentionate,  salariatul are posibilitatea solicitarii unui astfel de document de la Inspectia Muncii.

Conform HG 500/2011 orice persoana are dreptul sa interogheze, sa solicite si sa obtina de la Inspectia Muncii date din registrul privat/public cu privire la activitatea pe care a desfasurat-o in calitate de angajat/persoana platita din fonduri publice, durata activitatii, salariul, vechimea in munca si in specialitate, intr-un termen de 5 zile de la data solicitarii.

ATENTIE: Chiar daca lucratorul poate solicita de la Inspectia Muncii adeverinta in cauza, aceasta NU poate atesta activitatea desfasurata de un anumit salariat, durata activitatii, salariul, vechimea in munca si in specialitate, ci doar sa le evidentieze astfel cum rezulta din registrul privat/public transmis de angajator.

Asadar, datele evidentiate de Inspectia Muncii prin eliberarea unei adeverinte confirma faptul ca respectiva persoana se afla inregistrata in registrul unic al salariatilor (REVISAL) si a desfasurat activitate in cadrul unui contract de munca.

Aceasta adeverinta eliberata de Inspectia Muncii poate fi valorificata la acordarea sporului de vechime si a altor drepturi salariale aplicabile la nivelul angajatorului.


Citeste mai multe pe PortalCodulMuncii



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
spor de vechimevechime in muncacumparare vechime in munca

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 13 Decembrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Speta: se poate acorda sporul de vechime in baza unei adeverinte eliberate de ITM? Nota: 4.06 din 5 - 8 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


jakab tibor
07-Feb-2017

as vrea sa aflu da ca sant angajat la firma unde lucrez cu pot sa aflu

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Care Este Vechimea In Munca Si Cand Ma Pot PensionaIntrebare: Buna ziua. Sunt nascuta pe data de 10.03.1968. Am lucrat in 1986-1987, pentru scurte perioade ca ziliera la o unitate ce mi-a eliberat adeverinta de lucru pentru 79 de zile. Se specifica ca s-au retinut cele 3% pensie suplimentara si CAS. Datele nu apar in cartea de munca ci doar in adeverinta. Se iau in calcul ca vechime in munca (perioada contributiva)? Din 1.10. 1988- 1.09.1989 am lucrat in aceeasi unitate cu Carte de munca. Am urmat Facultate cursuri la zi 5 ani: 1989-1994.Pe Diploma
 

Raspuns: Reducerea varstei este doar de un an si 6 luni.<br />Va puteti pensiona pe invaliditate indife... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]