legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Acordarea sporului de vechime este obligatorie? Care este procentul minim?

spor de vechimeprocent minim spor de vechimecum se calcueaza sporul de vechimelegal sporul de vechimeobligatoriu sporul de vechime


Sporul de vechime nu este reglementat din punct de vedere legal. In acest sens, daca acordam sporul de vechime, vom urma un proces ce include stabilirea conditiilor de acordare prin intermediul unui contract colectiv de munca sau prin contractul individual de munca.

In consecinta, sporul de vechime se va calcula in conditiile pe care le-am notat in cadrul contractului colectiv de munca sau in cadrul contractului individual de munca.

Conform PortalCodulMuncii, "contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007 – 2010 in vigoare pana la data de 31 decembrie 2010 prevedea la art. 41 alin. (3), printre sporurile minime ce se acordau in baza acestui contract si sporul pentru vechime in munca de minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza. Asadar, sporul pentru vechime in munca acordat in baza acestui contract se calcula la salariu de baza."

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
spor de vechimeprocent minim spor de vechimecum se calcueaza sporul de vechimelegal sporul de vechimeobligatoriu sporul de vechime

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 17 Ianuarie 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Acordarea sporului de vechime este obligatorie? Care este procentul minim? Nota: 3.71 din 5 - 34 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


serana
20-Mar-2015

lucrez din 1996 deci 19 ani in campul muncii si actualmente intre mine si o colega care face parte tot din grila 3 3 ani vechime la actualul loc de munca ea fiind la primul job are 20 ani nu este absolut nici o diferenta de salariu;nu se mai acorda spor de vechime sau nu mai este obligatoriu?

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Salariata revenita din CCC. Modificare functie. Incetare CIM in perioada de probaIntrebare: O salariata revine din concediu crestere copil pana la 2 ani pe postul suspendat. Angajatorul ii propune un alt post in alt departament, salariata accepta. Se poate pune perioada de proba pentru noua pozitie? In aceasta situatie pot sa ii incetez contractul dupa perioada de proba? sau trebuie sa respect cele 6 luni de la revenirea din suspendare?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Nerespectarea obligatiilor din informare la angajare. ConsecinteIntrebare: In cazul in care unui salariat i s-a precizat in Informarea prealabila angajarii ca, dupa 6 luni de activitate, va primi o marire salariala, dar nu a fost precizat in contractul individual de munca, care ar fi sanctiunea pe care angajatorului ar putea-o primi ca urmare a nerespectarii acordarii maririi? In plus, prin procedura interna, dupa cele 6 luni de activitate, salariatului i s-a intocmit de catre superiorul direct o evaluare conform careia nu a acumulat suficienta experienta si nu isi...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]