Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Situatie complicata, descalcita de experti: Doar unii salariati primesc bonusuri. Trebuie sa mentionam bonusul in CCM?

bonusbonusaresistem de bonusareccm


Analizam o speta cu adevarat complicata, cu privire la o companie care implementeaza un sistem de bonusare pentru anumiti salariati, NU pentru toti!

Se mentioneaza ca salariatii isi aleg daca doresc suma bruta sau tichete de masa

"Ceilalti salariati din cadrul companiei nu au bonus si in consecinta nici posibilitatea de a opta pentru una dintre variantele de mai sus."

Angajatorul doreste sa stie daca este obligatorie mentionarea tichetelor de masa in CCM si daca nu este suficient ca sunt trecute in procedura de bonusare.

Raspunsul specialistilor PortalCodulMuncii.ro:

In primul rand, tinem cont de actele normative care reglementeaza acordarea tichetelor de masa: : Legea 142/1998
privind acordarea tichetelor de masa si HG pentru aprobarea Normelor de aplicare a Legii nr. 142/1998
privind acordarea tichetelor de masa.

Astfel, tinand cont de prevederile art. 1 alin (1) din Legea 142/1998, intelegem ca saariati din societati comerciale, regii autonome si din sectorul bugetar, unitati cooperatiste si al  celorlalte persoane juridice sau fizice care incadreaza personal prin incheierea unui contract individual de munca denumite in continuare angajator, pot primi o alocatie individuala de hrana, acordata sub forma tichetelor de masa.



Art. 2 din Normele de aplicare a Legii 142/1998 stabileste ca, angajatorii, impreuna cu organizatiile sindicale legal constituite sau cu reprezentantii salariatilor, dupa caz, vor stabili prin contractele colective de munca clauze privind acordarea alocatiei individuale de hrana sub forma tichetelor de masa, care sa prevada:

a) numarul salariatilor din unitate care pot primi lunar tichete de masa precum si valoarea nominala a tichetului de masa, in limita celei prevazute de lege, tinand seama de posibilitatile financiare proprii ale angajatorilor;

b) numarul de zile lucratoare din luna pentru care se distribuie tichete de masa salariatilor;

c) criteriile de selectie privind stabilirea salariatilor care primesc tichete de masa tinand seama de conditiile concrete de lucru in care isi desfasoara activitatea unele categorii de salariati, de prioritatile socioprofesionale si de alte elemente specifice activitatii.


Potrivit acestor dispozitii, intelegem ca numarul salariatilor din unitate care pot primi lunar tichete de masa se stabileste prin CCM.

Expertii apreciaza ca in masura in care exista contract colectiv de munca la nivelul unitatii este obligatoriu ca numarul salariatilor din unitate care pot primi lunar tichete de masa numarul de zile lucratoare din luna pentru care se distribuie tichete de masa salariatilor precum si criteriile de selectie privind stabilirea salariatilor care primesc tichete de masa tinand seama de conditiile concrete de lucru in care isi desfasoara activitatea unele categorii de salariati, de prioritatile socioprofesionale si de alte elemente specifice activitatii sa fie prevazute in acest contract.


Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
bonusbonusaresistem de bonusareccm

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 22 Mai 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Situatie complicata, descalcita de experti: Doar unii salariati primesc bonusuri. Trebuie sa mentionam bonusul in CCM? Nota: 2.5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


23-Mai-2014

Mai verificati-va, dpdv gramatical, atunci cand scrieti un articol.....

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Data La Care Pot Iesi La Pensie, Daca Sunt Nascuta La 15.04.1958, Sex FemuninIntrebare: Nascuta la 15.04.1958, sex feminin. Cand inceteaza contractul de munca la societate pentru pensie de drept. Am 40 ani vechime. Pot sa lucrez pana la 63 ani. In ce conditii? Va multumesc
 

Raspuns: Multumesc mult... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]