Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Diurna se poate acorda si pe ore sau doar pe zile?

timp de muncatimpul de muncadetasarediurna pe zilediurna pe ore


Analizam intrebarea adresata specialistilor PortalCodulMuncii, referitoare la acordarea indemnizatiei de detasare (diurna). Se poate acorda indemnizatie de detasare in functie de prezenta (ore) la activitatile pentru care angajatul a fost detasat?


Raspunsul specialistilor PortalCodulMuncii.ro:

Tinem cont de prevederile art. 44 alin. (2) din Codul muncii. Astfel, salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

Potrivit dispozitiilor art. 119 din Codul muncii, anajatorul este obligat sa tina evidenta orelor de munca prestate de fiecare salariat si sa supuna controlului inspectiei muncii aceasta evidenta, oricand este solicitat.

Asadar, angajatorul va tine evidenta timpului de munca al salariatului.

Luand in considerare faptul ca timpul de munca, asa cum este e definit la art. 111 din Codul muncii, ca orice perioada in care salariatul presteaza munca, se afla la dispozitia angajatorului si indeplineste  sarcinile si atributiile sale, conform prevederilor contractului individual de munca, contractului colectiv de munca aplicabil si/sau ale legislatiei in vigoare.

Dupa cum putem observa, nu tot intervalul de timp cuprins intre ora de plecare si ora de inapoiere din delegatie constituie timp de lucru, ci doar intervalul de timp in care salariatul presteaza munca, se afla la dispozitia angajatorului si indeplineste sarcinile si atributiile sale.

In situatia in care salariatul este delegat, din pontaj vor reiesi orele de munca prestate in delegatie, respectiv orele de munca ce constituie timp de lucru in lumina informatiilor expuse mai sus.

Mentionam faptul ca numarul zilelor calendaristice in care persoana se afla in delegare sau detasare se socoteste de la data si ora plecarii pana la data si ora inapoierii mijlocului de transport din si in localitatea unde isi are locul permanent de munca, considerandu-se fiecare 24 de ore cate o zi de delegare sau detasare.

Pentru delegarea cu o durata de o singura zi, precum si pentru ultima zi, in cazul delegarii de mai multe zile, indemnizatia se acorda numai daca durata delegarii este de cel putin 12 ore (art. 11 din HG 1860/2006).

In concluzie, diurna se acorda pe zile si nu pe ore.

Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
timp de muncatimpul de muncadetasarediurna pe zilediurna pe ore

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 18 Aprilie 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Diurna se poate acorda si pe ore sau doar pe zile? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Acordarea Stimulentului De InsertieIntrebare: Buna seara. Va rog sa imi raspundeti la urmatoarea situatie. O cunostinta (barbatul) primeste ajutorul pt ingrijire copil. Mama nu lucreaza nici nu a lucrat. Nu a vrut sa ramana in CIC deoarece era prea mic. De aceea primeste doar ajutorul de 600 si ceva ron si lucreaza cu acte in regula de cand s a nascut copilul. Intrebarea este: poate sa beneficieze de stimulentul de insertie daca el lucreaza de cand s a nascut copilul? Poate sa ia stimulentul pana cand copilul va implini 3 ani?
 

Raspuns: Buna ziua, domnul a lucrat cel putin 12 luni in ultimii 2 ani ANTERIOR nasterii copilului?... citeste tot raspunsul aici


ARTICOLE SIMILARE

Diurna se poate acorda si pe ore sau doar pe zile?

Mai multe articole despre diurna pe ore
Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]