Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

O PFA poate avea calitate de angajator si sa angajeze pe baza de CIM?

Angajare si Concedierepfacim

Potrivit dispozitiilor art. 16 – 21 din O.U.G. nr. 44/2008 in scopul exercitarii activitatii pentru care a fost autorizata, PFA poate colabora cu alte persoane fizice autorizate ca PFA, intreprinzatori persoane fizice titulari ai unor intreprinderi individuale sau reprezentanti ai unor intreprinderi familiale ori cu alte persoane fizice sau juridice, pentru efectuarea unei activitati economice, fara ca aceasta sa ii schimbe statutul juridic dobandit potrivit prezentei sectiuni.

PFA nu poate angaja cu contract de munca terte persoane pentru desfasurarea activitatii pentru care a fost autorizata si nici nu va fi considerata un angajat al unor terte persoane cu care colaboreaza, chiar daca colaborarea este exclusiva.

Cu toate acestea, o persoana poate cumula calitatea de persoana fizica autorizata cu cea de salariat al unei terte persoane care functioneaza atat in acelasi domeniu, cat si intr-un alt domeniu de activitate economica decat cel pentru care PFA este autorizata.

PFA isi desfasoara activitatea folosind in principal forta de munca si aptitudinile sale profesionale. Ea nu poate cumula si calitatea de intreprinzator persoana fizica titular al unei intreprinderi individuale.

Astfel, PFA isi desfasoara activitatea folosind in principal forta de munca si aptitudinile sale profesionale si nu poate angaja cu contract de munca terte persoane pentru desfasurarea activitatii pentru care a fost autorizata.

Prin urmare un PFA nu poate angaja personal care sa desfasoare activitatea pentru care a fost autorizata insa poate angaja personal cu contract individual de munca pentru activitati secundare, de exemplu: un confectioner de papusi nu poate angaja o persoana confectioner papusi insa poate angaja un contabil in vederea asigurarii inregistrarilor contabile sau poate angaja un sofer care sa-i transporte marfa.

Asadat, aceste categorii de persoane nu pot incheia contracte de munca in calitate de angajator, in domeniul in care au primit autorizatia. Ele vor putea incheia insa contracte de munca in orice alt domeniu.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Angajare si Concedierepfacim

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 26 Aprilie 2013
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


O PFA poate avea calitate de angajator si sa angajeze pe baza de CIM? Nota: 4.8 din 5 - 5 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (4)


29-Apr-2013

Buna ziua, Referitor la acesta intrebare ,,O PFA poate avea calitate de angajator si sa angajeze pe baza de CIM?,, , as dori sa stiu unde este specificat clar ca PFA poate angaja numai personal pentru activitati care nu au in mod direct legatura cu activitatea autorizata? Dupa cum se stie, in 19 mai 2011 a fost publicata in Monitorul Oficial OUG nr. 46,prin care art. 17,alin 1este modificat, unde este precizat clar ,,....PFA isi poate desfasura activitatea conform prevederilor art. 4 lit. a sau poate angaja, in calitate de angajator, terte persoane cu contract individual de munca, incheiat in conditiile legii,, In acest cuprins al art. 17 eu nu vad unde conditioneaza angajarea unui salariat pe pfa pentru anumite functii. Multumesc anticipat de raspuns.

29-Apr-2013

Consider eronate afirmatiile dumneavoastra conform carora PFA nu poate angaja cu contract de munca terte persoane pentru desfasurarea activitatii pentru care a fost autorizata si un PFA nu poate angaja personal care sa desfasoare activitatea pentru care a fost autorizata, deoarece OUG 44/2008 nu introduce nicio restrictie privind domeniul in care o PFA poate angaja cu CIM alte persoane, in concesinta nici pentru domeniul efectiv pentru care a fost autorizata. Mai mult decat atat, art.17 alin.1 din OUG 44/2008 stipuleaza fara echivoc dreptul PFA de a angaja, în calitate de angajator, terţe persoane cu contract individual de muncă, încheiat în condiţiile legii. In concluzie, acolo unde legea nu dispune, nici cei care fac referire la aceasta nu pot adauga la lege! S-ar incalca, astfel, pricipiul fundamental de drept: Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus = Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem Va propun ca, in ssprijinul temei alese de dumneavoastra sa solicitati un punct de vedere oficial MFP si ITM. Ar fideosebit de interesant raspunsul acestor doua institutii!

29-Apr-2013

Gresit!!!!!!!! O PFA poate angaja persoane cu CIM, conform ultimelor modificari legislative. Ar fi normal sa reveniti asupra articolului. Mihai Nelu

29-Apr-2013

Conform OUG nr. 46/2011 fiind aprobata prin Legea nr. 40/2013, publicata in Monitorul Oficial nr. 129 din 11 martie 2013, persoanele fizice autorizate isi pot desfasura activitatea individual si independent sau pot angaja, in calitate de angajator, terte persoane cu contract individual de munca, incheiat conform Codului Muncii.

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Numărul De Ore Care Pot Fi Lucrate ntr-o SăptămnăIntrebare: Cte ore se poat lucra ntr-o săptămnă pe două contracte diferite la același angajator?n acest caz mai este valabilă prevederea de la art.114 alin.1??
 

Raspuns: Maxim 12 ore pe zi ,deci 60 pe saptamana... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]