Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

In cazul carui angajat e prevazuta interdictia muncii suplimentare?

Codul munciicumul de functiiinterdictia muncii suplimentarecontract de muncaore suplimentare

Dezbatem, mai jos, cazul unui angajat cu norma intreaga care are inclus in contractul individual de munca spor pentru exercitarea unei functii suplimentare de 10% din salariul de baza pentru a stabili daca are dreptul sa efectueze ore suplimentare.


Raspuns:

Interdictia efectuarii muncii suplimentare este prevazuta de legiuitor numai in cazul salariatului angajat in baza unui contract individual de munca cu timp partial, nu si in cazului unui angajat cu norma intreaga.

Astfel, potrivit art. 105 alin. (1) din Codul muncii , contractul individual de munca cu timp partial cuprinde, in afara elementelor prevazute la art. 17 alin. (3), urmatoarele:

a)durata muncii si repartizarea programului de lucru;
b)conditiile in care se poate modifica programul de lucru;
c)interdictia de a efectua ore suplimentare, cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor acestora.

Asadar, in cazul salariatului angajat in baza unui contract individual de munca cu timp partial este interzisa efectuarea orelor suplimentare, cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor acestora. O astfel de interdictie nu este prevazuta de legiuitor in privinta salariatului angajat in baza unui contract individual de munca cu norma intreaga.

Totodata, mentionam ca daca pe langa functia detinuta, salariatul este de acord cu exercitarea si a unei alte functii in cadrul aceluiasi angajator atunci ne regasim in fata unui cumul de functii la acelasi angajator. In conformitate cu art. 35 din Codul muncii, republicat, orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.

Fac exceptie de la aceste prevederi, situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

In consecinta, daca nu exista incompatibilitati legale, pentru exercitarea atributiilor corespunzatoare unei alte functii, salariatul va incheia cu angajatorul un alt contract individual de munca realizand astfel, un cumul de functii la acelasi angajator, salariatulul beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre functiile cumulate.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Codul munciicumul de functiiinterdictia muncii suplimentarecontract de muncaore suplimentare

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 28 August 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


In cazul carui angajat e prevazuta interdictia muncii suplimentare? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
n Ct Timp După Ce Depui Actele Ești CoasiguratIntrebare: Bună, soțul ma trecut la el ca și coasigurat. După ct timp sunt coasigurata. Pot merge la analize de exemplu sunt asigurata. Mulțumesc
 

Raspuns: De la data depunerii primei declaratii D112, adica dupa data de 25 a lunii urmatoare de la data.anga... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]