Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Ce regim fiscal se aplica pentru cheltuielile de formare profesionala?

activitati independenteperfectionarea profesionalaCodul fiscalformare profesionalaregim fiscal


Conform art. 34 din OG nr. 129/2000, republicata, societatile comerciale, companiile si societatile nationale, unitatile cooperatiste, regiile autonome si alte institutii pot efectua cheltuieli pentru formarea profesionala a salariatilor, cheltuieli care se deduc, dupa caz, din impozitul pe profit sau din impozitul pe venit.

In cadrul unei institutii (ambasada), o persoana va face un curs de secretariat pentru a indeplini corect sarcinile din prostul de receptionist. Vom vedea daca prevederile de mai sus se aplica si in cazul unei ambasade.

Raspuns:

In ceea ce priveste impozitul pe profit cheltuielile pentru formarea si perfectionarea profesionala a personalului angajat sunt cheltuieli efectuate in scopul obtinerii de venituri, deductibile, in baza prevederilor art. 21 alin. (2) lit. h) din Codul fiscal .

In cazul veniturilor din activitati independente, pentru care venitul net se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri, deductibile, pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla, in conformitate cu prevederile pct. 38 din Titlul III al Normelor metodologice de aplicare a Legii 571/2003 privind Codul fiscal cheltuielile cu pregatirea profesionala pentru contribuabili si salariatii lor, potrivit legii sunt cheltuieli deductibile.

In cazul societatilor comerciale platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor nu se pune problema deductibilitatii cheltuielilor pentru pentru formarea si perfectionarea profesionala a personalului angajat intrucat la stabilirea bazei impozabile asupra careia se aplica cota de impozit de 3% nu se iau in considerare cheltuielile efectuate.

In cazul acestora, baza impozabila a impozitului pe veniturile microintreprinderilor o constituie, conform art. 112 indice 7 din Codul fiscal , veniturile din orice sursa, din care se scad:

 a) veniturile aferente costurilor stocurilor de produse;
 b) veniturile aferente costurilor serviciilor in curs de executie;
 c) veniturile din productia de imobilizari corporale si necorporale;
 d) veniturile din subventii de exploatare;
 e) veniturile din provizioane si ajustari pentru depreciere sau pierdere de valoare;
 f) veniturile rezultate din restituirea sau anularea unor dobanzi si/sau penalitati de intarziere, care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil;
 g) veniturile realizate din despagubiri, de la societatile de asigurare/reasigurare, pentru pagubele produse bunurilor de natura stocurilor sau a activelor corporale proprii.

In cazul in care o microintreprindere achizitioneaza case de marcat, valoarea de achizitie a acestora se deduce din baza impozabila, in conformitate cu documentul justificativ, in trimestrul in care au fost puse in functiune, potrivit legii.

In ceea ce priveste beneficiarul, potrivit art. 55 alin. (4) lit. n) cheltuielile efectuate de angajator pentru pregatirea profesionala si perfectionarea angajatului legata de activitatea desfasurata de acesta pentru angajator nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit.


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
activitati independenteperfectionarea profesionalaCodul fiscalformare profesionalaregim fiscal

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 07 August 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Ce regim fiscal se aplica pentru cheltuielile de formare profesionala? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Modalitate De Calcul Concediu De Odihna Neefectuat La Incetarea ContractuluiIntrebare: Pana in 24.04.2018 inclusiv am fost angajata in cadrul unei autoritati publice locale (personal contractual), perioada de preaviz fiind din data de 05.03.2018 pana in data de 24.04.2018, in aceasta perioada avand si 15 zile de concediu de odihna solicitate de mine (mi-a fost intrerupt preavizul pentru a efectua cele 15 zile de concediu). La data incetarii raportului de munca mai aveam inca 28 de zile de concediu neefectuate, astfel: 24 de zile de concediu aferente anului 2017 si 4 zile de conc
 

Raspuns: Indemnizatia de concediu se calculeaza la data la care se acorda dreptul de concediu de odihna indi... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

eNews Resurse Umane

Angajarea - pasii catre o recrutare de succes - Cazuri practice, solutii si exemple
Descarcati GRATUIT raportul special

"Angajarea - pasii catre o recrutare de succes - Cazuri practice, solutii si exemple"
 

 

 


 
Angajarea - pasii catre o recrutare de succes
Cazuri practice, solutii si exemple

Descarcati acum GRATUIT Raportul Special

"Angajarea - pasii catre o recrutare de succes - Cazuri practice, solutii si exemple"

Da, vreau sa primesc revista de Resurse Umane
[x]