Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Conform Codului Muncii 2011 - Trebuie introduse in Contractul de Munca si prestatiile suplimentare in bani

contract de muncaclauzatichete de masacontractul individual de munca

Intrebare: Clauza de mobilitate dupa Legea 40/2011 alin. (2) ce a fost introdus nou, inseamna ca trebuie sa trecem si bonurile de masa in contractul individual de munca?
 
Raspuns: Prin Legea 40/2011 art. 25 din Codul muncii a fost completat cu un nou alineat, alineatul nr. (2), potrivit caruia cuantumul prestatiilor suplimentare in bani sau modalitatile prestatiilor suplimentare in natura sunt specificate in contractul individual de munca (CIM).
 
Salariatului i se cuveneau prestatii in bani sau in natura si pana la intrarea in vigoare a Legii 40/2011 insa nu exista obligatia ca acestea sa fie mentionate in contractul individual de munca. Tichetele de masa reprezinta, astfel cum prevede Legea 142/1998 , o alocatie individuala de hrana.
 
Conform art. 2 din Norma de aplicare a Legii 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, angajatorii, impreuna cu organizatiile sindicale legal constituite sau cu reprezentantii salariatilor, dupa caz, vor stabili prin contractele colective de munca clauze privind acordarea alocatiei individuale de hrana sub forma tichetelor de masa, care sa prevada:
 
a) numarul salariatilor din unitate care pot primi lunar tichete de masa precum si valoarea nominala a tichetului de masa, in limita celei prevazute de lege, tinand seama de posibilitatile financiare proprii ale angajatorilor;
b) numarul de zile lucratoare din luna pentru care se distribuie tichete de masa salariatilor;
c) criteriile de selectie privind stabilirea salariatilor care primesc tichete de masa tinand seama de conditiile concrete de lucru in care isi desfasoara activitatea unele categorii de salariati, de prioritatile socioprofesionale si de alte elemente specifice activitatii.
 
Asadar, nu exista obligatia stabilirii unei clauze in contractul individual de munca privind acordarea alocatiei individuale de hrana sub forma tichetelor de masa. Acestea, asa cum am aratat, se vor stabili prin contractele colective de munca.
Insa, prestatiile suplimentare in bani sau modalitatile prestatiilor suplimentare in natura acordate ca urmare a negocierii unei clauze de mobilitate vor fi specificate obligatoriu in contractul individual de munca.
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
contract de muncaclauzatichete de masacontractul individual de munca

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 04 Mai 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Conform Codului Muncii 2011 - Trebuie introduse in Contractul de Munca si prestatiile suplimentare in bani Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Durata somajului tehnic. Prelungirea starii de urgentaIntrebare: In baza decretului privind instituirea starii de urgenta pe teritoriul Romaniei s-a decretat stare de urgenta pe o durata de 30 de zile (16 martie - 14 aprilie inclusiv) In cazul contractelor de munca suspendate, in baza art. 52 alin. (1) lit. c) din Codul muncii, pe perioada starii de urgenta, cum se procedeaza daca starea de urgenta este prelungita? Inceteaza suspendarea, dupa care se suspenda contractele din nou ? sau se merge pe corectie?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Concediere. Somaj tehnicIntrebare: Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: O societate doreste sa faca in prezent o desfiintare de post, societatea nu are alte posturi disponibile pentru salariatul al carui post urmeaza sa se desfiinteze. In conditiile actuale ale starii de urgenta angajatorul poate inceta CIM salariatului in cauza in baza art. 65? sau poate depune documentatia pentru Somaj tehnic? (este obligat prin efectul legii sa ia aceasta masura in locul desfaceri contractului de munca?).
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori

Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"
CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori
Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]