Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Cadouri de Craciun. Cum retinem impozitul si contributiile sociale ca angajator?

Contributiiimpozitcontributii socialeangajatorcadouri Craciuncadouri in natura


Analizam mai jos cazul unui angajator care doreste ca la sfarsitul anului sa ofere cadouri in natura angajatilor sai. Vom stabili astfel care sunt obligatiile ce revin angajatorului in acest sens, precum si ce obligatii de impozitare apar daca sunt acordate tichete cadou.

Din punct de vedere al impozitului pe venit, conform pct. 70 lit. e) din Normele metodologice date in aplicarea art. 55 din Codul fiscal, la stabilirea venitului impozabil se au in vedere si cadourile primite cu diverse ocazii, cu exceptia celor mentionate la art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal
.
Astfel, cadourile oferite salariatilor intra in baza de calcul al impozitului pe venit daca  nu sunt oferite in conditiile si cu ocaziile prevazute la art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal potrivit caruia nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.

Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.
Dispozitiile stabilite la art. 55 alin. (4) lit. a) sunt cuprinse si in art. 296 indice 15 lit. b) din Codul fiscal cu referire la contributiile sociale.

Astfel, conform art. 296 indice 15 lit. b) din Codul fiscal nu se cuprind in baza lunara a contributiilor sociale obligatorii, prevazuta la art. 296 indice 4, urmatoarele:

(.....)
b) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca. Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie nu intra in baza de calcul, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie dintre cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.

In baza acestor prevederi legale, nu sunt venituri salariale si nu se impoziteaza, nefiind supuse nici contributiilor sociale obligatorii  cadourile oferite angajatilor de Craciun care au copii minori in suma de 150 de lei pentru fiecare copil. Astfel, unui de exemplu, unui angajat cu doi copii minori i se poate acorda cate un cadou in suma de 150 de lei neimpozabili pentru fiecare copil minor.
In consecinta, cadourile acordate de Craciun nu intra in baza de calcul al impozitului si al contributiilor sociale daca sunt indeplinite cumulative conditiile:

- cadoul sa fie acordat in beneficiul copilului minor;
- cadoul acordat in beneficiul fiecarui copil minor sa nu depaseasca suma de 150 de lei.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcodulmuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Contributiiimpozitcontributii socialeangajatorcadouri Craciuncadouri in natura

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 17 Decembrie 2013
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Cadouri de Craciun. Cum retinem impozitul si contributiile sociale ca angajator? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Anulare Suspendare Contract Individual De MuncaIntrebare: Buna ziua, am un angajat care a solicitat concediu fara plata de 30 zile incepand cu data de 07.03.2019. In data de 06.03.2019 am operat in REVISAL suspendarea pe perioada solicitata (07.03.2019 - 08.04.2019). Problema este ca in data de 08.03.2019 a venit cu concediu medical incepand cu data de 07.03.2019 (certificate emis de medicul de familie) si urmeaza sa se interneze in spital. Ce fac in acest caz? Se poate anula suspendarea ? Multumesc
 

Raspuns: Numai operati in acest caz concediul fara plata,persoana respectiva fiind in concediu medical cu dat... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]