Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Salariat angajat cu CIM cu timp partial: Beneficiaza de tichete de masa?

SalarizareCodul munciiLegea 142/1998CIM cu timp partialtichete de masa
Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de toate drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile (art. 106 din Codul muncii republicat).


In temeiul art. 103 din Codul muncii , republicat, salariatul cu fractiune de norma este salariatul al carui numar de ore normale de lucru, calculate saptamanal sau ca medie lunara, este inferior numarului de ore normale de lucru al unui salariat cu norma intreaga comparabil.

Astfel, in situatia in care numarul de ore normale de lucru, calculate saptamanal sau ca medie lunara, este inferior numarului de ore normale de lucru al unui salariat cu norma intreaga comparabil, contractul individual de munca este cu timp partial.

Potrivit pct. 112 din Normele metodologice de aplicare a Legii 571/2003 privind Codul fiscal , aprobate prin HG 44/2004 , astfel cum a fost modificat prin HG 50/2012 in scopul determinarii impozitului pe veniturile salariale, prin locul unde se afla functia de baza se intelege:

a) pentru persoanele fizice angajate la un singur loc de munca, locul unde are incheiat contractul individual de munca sau alte documente specifice, potrivit legii;

b) in cazul in care activitatea se desfasoara pentru mai multi angajatori, locul declarat de persoanele fizice angajate. Angajatul are obligatia sa declare numai angajatorului ales functia pe care o considera de baza, pentru un singur loc de munca, prin depunerea declaratiei pe propria raspundere. Declaratia pe propria raspundere nu este un formular tipizat.

Functia de baza poate fi declarata de angajat si la locul de munca la care acesta realizeaza venituri din salarii in baza unui contract individual de munca cu timp partial. La schimbarea locului unde se afla functia de baza, angajatul are obligatia depunerii unei declaratii pe propria raspundere de renuntare la functia de baza la angajatorul ales initial.

Asadar, sunt considerate venituri realizate la functia de baza, si veniturile realizate in baza unui contract individual de munca cu timp partial.

Potrivit dispozitiilor art. 6 alin. (1) din Legea 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, cu modificarile si completarile ulterioare, salariatul poate utiliza, lunar, un numar de tichete de masa cel mult egal cu numarul de zile in care este prezent la lucru in unitate. Totodata, art. 9 din acelasi act normativ salariatul are obligatia sa restituie angajatorului, la finele fiecarei luni, precum si la incetarea contractului individual de munca, tichetele de masa neutilizate.

In acelasi sens, art. 15 din Normele de aplicare a Legii 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, aprobate prin HG 5/1999 , numarul de tichete utilizate de un salariat intr-o luna este cel mult egal cu numarul de zile lucratoare in care este prezent la lucru in unitate si nu poate depasi numarul de zile lucrate stabilit de angajator.

Din coroborarea acestor dispozitii legale rezulta ca salariatii pot beneficia de un tichet de masa pentru fiecare zi in care isi desfasoara efectiv activitatea, fiind prezenti la locul de munca.

Astfel, tichetele de masa se acorda in functie de numarul de zile lucratoare in care salariatul este prezent la lucru in unitate si nu in functie de numarul de ore lucrate.

Prin urmare, salariatul cu CIM cu timp partial de 2 ore pe zi va beneficia de un tichet de masa pentru fiecare zi lucrata. Pentru salariatul incadrat cu CIM cu timp partial de 2 ore pe zi, o zi lucrata reprezinta 2 ore pe zi.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
SalarizareCodul munciiLegea 142/1998CIM cu timp partialtichete de masa

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 12 Martie 2013
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Salariat angajat cu CIM cu timp partial: Beneficiaza de tichete de masa? Nota: 4.07 din 5 - 23 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (4)


Emilia Muraru
11-Ian-2017

Lucrez in Medicover SRL, sunt medic; lucrez cu CIM cu timp partial 3h pe zi; primesc lunar 9 tichete de masa indiferent de numarul de zile in care ma aflu in unitate, iar de Craciun 5 tichete cadou a 10 LEI in conditiile in care anagajatii cu norma intreaga primesc 150 LEI. Este legal?

Alexandra
05-Oct-2016

Buna ziua! Lucrez la o societate unde majoritatea angajatilor sunt la 4h sau 6h, insa bonurile le primim la fiecare 8hdeci cei la 4h primim jumate din zilele lucrate. Vreau sa stiu cat de corect este acest lucru avand in vedere ca citesc zilnic ca o zi de lucru=un tichet de masa, nu conteaza ca e la 4h, 6h sau 8h. Va multumesc anticipat!

17-Aug-2013

ar fi excelent daca toate societatile ar respecta aceasta lege dar multe societati nu dau aceste tichete de masa ,motivul nul cunosc si nici muncitorii nu intreaba de ce nu li se aceste tichetedin teama ramanerii fara loc de munca probabil.ar trebuii un regim mai sever legislativ catre societatile care incalca legile chiar cu sactiunea de nu mmai putea avea societatea...

13-Mar-2013

binevenite lamuririle dvoatra, eu lucrez la o societate de stat in speta cfr marfa, si avem un salariat incadrat in gr de invaliditate, cu drept de munca 4h, la societatea noastra, cei de la resurse umane, au decis acordarea tichetelor de masa,proportional cu timpul lucrat adica la jumatate, cu toate ca omul venea zi de zi cate 4 ore. va multumesc, ce se mai poate face?

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Prelungire CIC In Baza Certificatului De HandicapIntrebare: Buna ziua, Am o salariata aflat in CIC pana la data de 06.03.2019, cand copilul impineste 2 ani. Mi-a adus de curand un certificat de handicap al copilului si o cerere in care solicita prelungirea CIC pana la data de 06.03.2020. Am facut decizie de prelungire a suspendarii pana la data solicitata, iar in Revisal am facut o modificare pe suspendarea initiala, am schimbat doar data de sfarsit a suspendarii, am pus 06.03.2020. Pe Raportul din Revisal nu imi mai apare perioada de suspend
 

Raspuns: Buna ziua, <br /><br />Tatal indeplineste conditiile, insa nu poate sa stea in oricare l... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!

Modele de Fise de Post actualizate in 2018
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!
Modele de Fise de Post actualizate in 2018

Descarcati gratuit Raportul Special

"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]