legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Specialistii raspund: Pot efectua ore suplimentare daca sunt angajat cu timp partial?

timp partial de lucrucim cu timp partialore suplimentare pentru cim cu timp partial



"Salariata noastra este angajata cu 2 ore pe zi. Se poate ca salariata sa munceasca intr-o zi 4 ore si a doua zi sa fie libera sau se considera o incalcare a art. 105 (1) lit. c din Codul muncii?"


Asa cum arata si legislatia in vigoare, contractul individual de munca cu timp partial cuprinde, in afara elementelor prevazute la art. 17 alin. (3) si urmatoarele clauze:

1. durata muncii si repartizarea programului de lucru;
2. conditiile in care se poate modifica programul de lucru;
3. interdictia de a efectua ore suplimentare, cu exceptia cazurilor de forma majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor acestora.

In cazul in care intr-un contract individual de munca cu timp partial nu sunt precizate si aceste elemente, contractul se considera a fi incheiat pentru norma intreaga.

Asadar, angajatii cu contract cu timp partial nu pot efectua ore suplimentare. In speta, programul zilnic de lucru nu trebuie sa depaseasca 2 ore.

Orele suplimentare sunt orele prestate de luni pana vineri peste programul normal de lucru.
In concluzie, angajatii cu contract cu timp partial nu pot efectua ore suplimentare.


Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
timp partial de lucrucim cu timp partialore suplimentare pentru cim cu timp partial

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 22 August 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Specialistii raspund: Pot efectua ore suplimentare daca sunt angajat cu timp partial? Nota: 4.67 din 5 - 6 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Contract clauza de telemunca. Data de sfarsitIntrebare: Ne aflam in situatia in care o parte din angajatii companiei sunt nevoiti de situatia actuala legata de pandemia Covid 19 sa lucreze in regim de telemunca. In acest sens dorim incheierea unor acte aditionale cu clauza de telemunca. Va rugam sa ne comunicati urmatoarele: - este nevoie sa fie specificata si data de sfarsit a regimului de telemunca - prin estimare (necunoscandu-se aceasta informatie de la inceput) ? - daca in perioada estimata angajatii alterneaza perioade de telemunca cu perioade...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Sprijin financiar pentru telesariati. Valoarea achizitieiIntrebare: Am rugamintea sa-mi spuneti daca in situatia acordarii sumei de 2500 lei pentru fiecare salariat care a lucrat in perioada de urgenta minim 15 zile in telemunca, se pot achizitiona si produse de valoare mai mare. Nu este precizat in OUG nr. 132/2020 nimic legat de sumele totale de achizitie a bunurilor, motiv pentru care ma gandesc ca daca achizitionez un produs de valoare 4000 spre exemplu, sa nu mai fie eligibila decontarea sumei de 2500 lei de la buget. Cum vedeti aceasta situatie?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]