Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

 

Concediul de odihna in perioada de proba

Codul munciiconcediu de odihnaperioada de probaCIM pe durata determinata
Intrebare: Potrivit art. 85 din CM republicat, salariatul incadrat cu CIM pe durata determinata poate fi supus unei perioade de proba, care nu va depasi 30 de zile lucratoare pentru o durata a CIM mai mare de 6 luni. As dori sa-mi spuneti daca un salariat isi efectueaza un numar de 8-9 zile de concediu de odihna in perioada de proba, se considera acestea zile lucratoare sau se scad?


Raspuns: Salariatul si angajatorul, de comun acord, pot stabili ca zilele de concediu de odihna sa fie efectuate in perioada de proba.

Aceasta intrucat conform art. 87 din Codul muncii , salariatii cu contract individual de munca pe durata determinata nu vor fi tratati mai putin favorabil decat salariatii permanenti comparabili, numai pe motivul duratei contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor in care tratamentul diferit este justificat din motive obiective.

Potrivit dispozitiilor art. 31 – 33 din Codul muncii , perioada de proba este utilizata pentru verificarea aptitudinilor salariatului.

Potrivit art. 85 din Codul muncii , salariatul incadrat cu contract individual de munca pe durata determinata poate fi spus unei perioade de proba, care nu va depasi 30 de zile lucratoare pentru o durata a contractului individual de munca mai mare de 6 luni.

Pe cale de consecinta salariatul are un contract individual de munca pentru o durata determinata mai mare de 6 luni si o cerere pentru concediu de odihna aprobata de angajator, concediu de odihna ce va fi efectuat in perioada de proba, deoarece concediul de odihna nu constituie un caz de suspendare a contractului individual de munca, astfel ca, nici perioada de proba nu se suspenda.

In consecinta, perioada de proba continua sa curga si in perioada efectuarii concediului de odihna.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Codul munciiconcediu de odihnaperioada de probaCIM pe durata determinata

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 03 Februarie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Concediul de odihna in perioada de proba Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


07-Iun-2013

Buna ziua.Va rog frumos daca puteti sa mi raspundeti .In perioada de proba cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata ,am lucrat o luna de zile.C.I.M -ul a incetat conform art.31,al3CODUL MUNCII printr o notificare.NEMULTUMIREA MEA si deasemeni intrebarea cu care eu ma adresez DV.este : aveam dreptul pentru cele 22 de zile lucrate ,la concediu de odihna ? Va multumesc ,cu respect Adrian

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Care Este Vechimea In Munca Si Cand Ma Pot PensionaIntrebare: Buna ziua. Sunt nascuta pe data de 10.03.1968. Am lucrat in 1986-1987, pentru scurte perioade ca ziliera la o unitate ce mi-a eliberat adeverinta de lucru pentru 79 de zile. Se specifica ca s-au retinut cele 3% pensie suplimentara si CAS. Datele nu apar in cartea de munca ci doar in adeverinta. Se iau in calcul ca vechime in munca (perioada contributiva)? Din 1.10. 1988- 1.09.1989 am lucrat in aceeasi unitate cu Carte de munca. Am urmat Facultate cursuri la zi 5 ani: 1989-1994.Pe Diploma
 

Raspuns: Reducerea varstei este doar de un an si 6 luni.<br />Va puteti pensiona pe invaliditate indife... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!
Modele de Fise de Post actualizate in 2018

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016