Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Tichete cadou reglementate in Regulamentul intern. Am procedat gresit?

tichete cadouregulamentul interncontractul colectiv de muncacadouri
In ce masura putem acorda ca angajator tichete cadou salariatilor, inscrise doar in Rgeulamentul intern al firmei, nu si in contractul colectiv de munca? Vom vedea in ce masura legea ne obliga sa procedam diferit. 
 
 
Raspunsul specialistului:
 
Acordarea tichetelor cadou poate fi impartita din punct de vedere fiscal in doua situatii:
 
1. tichete cadou acordate cu ocazia Pastelui, Craciunului, zilei de 01 iunie, zilei de 8 martie
2. tichete cadou acordate cu alte ocazii decat cele prevazute la pct. 1.
 
In situatia de la pct. 1 in care se acorda salariatilor tichete cadou cu ocazia Pastelui, Craciunului, zilei de 01 iunie, zilei de 8 martie tratamentul fiscal este urmatorul:
 
Conform art. 76 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal, urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit: a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, veniturile reprezentand cadouri in bani si/sau in natura, inclusiv tichete cadou, oferite salariatilor, cat si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, contravaloarea serviciilor turistice si/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.
 
Cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariatilor, cat si cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.
 
Aceeasi reglementare o regasim in Codul fiscal si in ceea ce priveste contributiile sociale la art. 142 lit. b). Astfel, se poate acorda 150 lei/persoana neimpozabili si netaxabili cu contributii sociale atat sub forma de bani cat si sub forma de bunuri sau de tichete cadou. Limita de 150 lei se refera la persoana ceea ce inseamna ca se poate acorda 150 lei pentru salariat si 150 lei pentru fiecare copil minor. Intrucat suma de 150 lei este neimpozabila si netaxabila cu contributii sociale indiferent daca este acordata in bani sau in tichete cadou rezulta ca este mai avantajos sa se acorde salariatului o suma de 150 lei decat sa se achizitioneze tichete cadou de aceeasi valoare.
 
Cu alte cuvinte, nu este nicio diferenta de tratament fiscal daca se se acorda tichete sau bani in suma de 150 lei cu ocazia Pastelui, Craciunului, zilei de 01 iunie, zilei de 8 martie.
 
Ceea ce depaseste 150 lei/persoana acordate cu ocazia Pastelui, Craciunului, zilei de 01 iunie, zilei de 8 martie reprezinta venit impozabil si taxabil cu contributii sociale indiferent ca se acorda in bani, tichete sau bunuri.
 
Acordarea cadourilor in suma de 150 lei cu ocazia Pastelui, Craciunului, zilei de 01 iunie, zilei de 8 martie trebuie sa fie prevazuta in contractul de munca (individual sau colectiv).
 
2. In situatia de la pct. 2, mentionam ca Normele metodologice de aplicare art. 142 din Codul fiscal stabilesc ca, in sensul art. 142 lit. r) din Codul fiscal, nu se cuprind in baza lunara de calcul al contributiilor sociale obligatorii tichetele cadou acordate potrivit legii, altele decat cele acordate pentru ocaziile prevazute la art. 142 lit. b) din Codul fiscal. Daca angajatorul doreste sa ofere salariatilor cadouri cu alte destinatii sociale decat cele enumerate la art. 76 alin.(4) lit. a) si art. 142 lit. b) din Codul fiscal se recomanda ca acordarea acestora sa fie facuta sub forma tichetelor cadou.
 
Asadar, daca angajatorul acorda pentru alte destinatii sociale prevazute in contractul de munca tichete cadou, acestea vor intra in baza de calcul al impozitului pe venit dar vor fi excluse din baza de calcul al contributiilor sociale indiferent de valoare.
 
Normele metodologice de aplicare art. 142 din Codul fiscal stabilesc ca, in sensul art. 142 lit. r) din Codul fiscal, nu se cuprind in baza lunara de calcul al contributiilor sociale obligatorii tichetele cadou acordate potrivit legii, altele decat cele acordate pentru ocaziile prevazute la art. 142 lit. b) din Codul fiscal.
 
Legea care reglementeaza acordarea tichetelor cadou este Legea nr. 165/2018.
 
Asa cum observati, prevederea legala mai sus citata exclude din baza de calcul al contributiilor sociale tichetele cadou acordate potrivit Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare si a Normelor metodologice de aplicare aprobate prin Hotararea Guvernului ne. 1045/2018, publicata in Monitorul Oficial nr. 24 din 9 ianuarie 2019, pentru cheltuieli sociale.
 
Astfel, conform art. 15 alin. (1) din Legea nr. 165/2018, tichetele cadou sunt bilete de valoare acordate ocazional, angajatilor, pentru cheltuieli sociale.
 
Angajatii pot beneficia de tichete cadou acordate de angajatorii lor, numai pentru destinatiile sau evenimentele care se incadreaza in cheltuieli sociale (art. 11 alin. (2) din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare aprobate prin H.G. nr. 1045/2018).
 
Prin urmare, numai tichetele cadou acordate pentru destinatiile sau evenimentele care se incadreaza in cheltuielile sociale, prevazute de contractul de munca altele decat cele prevazute la art. 142 lit. b) din Codul fiscal (alte ocazii decat ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, 8 martie) nu intra in baza de calcul al contributiilor sociale indiferent de valoarea tichetelor cadou.
 
Daca tichetele cadou sunt acordate cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, 8 martie, ele vor intra in baza de calcul al impozitului pe venit si al contributiile sociale daca depasesc suma de 150 lei.
 
Acordarea tichetelor cadou pentru aceste destinatii trebuie sa fie prevazuta in contractul de munca (individual sau colectiv). Astfel, conditia nu este indeplinita daca acordarea tichetelor cadou este prevazuta in regulamentul intern.
 
In consecinta, pentru ambele situatii acordarea trebuie sa fie reglementata in contractul de munca (colectiv sau individual).
 
Raspuns oferit de Gabriela Dita, consilier juridic, pentru PortalCodulMuncii.ro!
 
 
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete cadouregulamentul interncontractul colectiv de muncacadouri

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 09 Decembrie 2019
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Tichete cadou reglementate in Regulamentul intern. Am procedat gresit? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Se Poate Cumula Pensia Anticipata Partiala, Cu SalariuIntrebare: In conditiile legii in vigoare acum, se poate cumula pensia anticipata partiala, cu venitul realizat dintr-un contract de munca? Sunt impuse restrictii de limita venituri? Care este actul normativ care reglementeaza aceasta situatie. Multumesc
 

Raspuns: NU, Legea 263 din 2010.Se suspenda plata pensiei daca aveti incheiat un contract individual de munca... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Aflati totul despre modificarile din contractele part-time
in 2020!

Descarcati gratuit Raportul Special
"CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Aflati totul despre modificarile din contractele part-time in 2020!
Descarcati gratuit Raportul Special

"CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]