Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

 

Utilizarea mixta a autovehiculului din cadrul companiei. Se va intocmi act aditional la contractul individual de munca?

utilizare mixta autovehicul de muncamasina de munca interes personalavantaj de natura salarialatransportul la si de la locul de munca
In primul rand, dorim sa va aducem la cunostinta ca decontarea transportului la si de la locul de munca trebuie sa fie prevazuta in contractul de munca pentru a nu reprezenta avantaj de natura salariala.


Intrucat textele citate din Codul fiscal prevad ca pentru a nu fi inclusa in baza de calcul al impozitului pe venit si al contributiilor sociale contravaloarea transportului trebuie sa fie decontata astfel cum este prevazut in contractul de munca.


Iata o speta din cadrul PortalCodulMuncii.ro, legata de utilizarea masinilor de munca si in interes personal: "Societatea acorda atat salariatilor cat si directorilor companiei drept de folosinta al autovehiculelor din parcul auto. Aceste masini sunt utilizate atat in Interesul activitatii economice dar si in interes personal (ex.: drumul de acasa la serviciu si invers, dar si deplasari care nu au legatura cu compania). La predarea autovehiculelor catre utilizatorii respectivi se intocmesc procese verbale de predare - primire. Va rugam sa ne precizati daca in situatia descrisa este necesar sa se intocmeasca un act aditional la contractul individual de munca, contractul de management al respectivelor persoane, pentru acest drept de utilizare al masinii. Dar in situatia in care masina este pusa la dispozitia societatii noastre printr-un contract de comodat, iar comodantul este un salariat al companiei, care apoi foloseste autoturismul respectiv si i se deconteaza combustibil pentru drumul de acasa la serviciu si invers, mai este necesar si un alt document, respectiv un act aditional la contractul individual de munca?"


Raspunsul specialistilor:

Va reamintim ca, in cazul decontarii combustibilului pentru transportul la si de la locul de munca este necesar sa se incheie act aditional la contractual individual de munca. Daca nu se incheie act aditional la contractual individual de munca si nu exista prevedere privind decontarea nici in contractul colectiv de munca, contravaloarea combustibilului suportata de angajator reprezinta venit salarial.

Astfel, art. 76 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal prevede ca urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:

a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, veniturile reprezentand cadouri in bani si/sau in natura, inclusiv tichete cadou, oferite salariatilor, cat si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, contravaloarea serviciilor turistice si/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.

Potrivit art. 142 lit. b) din Codul fiscal, nu se cuprind in baza lunara de calcul al contributiilor de asigurari sociale ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, veniturile reprezentand cadouri in bani si/sau in natura oferite salariatilor, cele oferite pentru copiii minori ai acestora, inclusiv tichetele cadou, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, precum si contravaloarea serviciilor turistice si/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, acordate de angajator pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, astfel cum este prevazut in contractul de munca.


IMPORTANT!

Mentionam ca NU este necesara prevederea in contractul individual de munca sau in contractul de management. Daca societatea deduce cheltuielile cu autovehicului  in limita de 50% conform art. 25 alin. (3) lit. l) din Codul fiscal, in cazul salariatilor acestea nu sunt impozabile din punct de vedere al impozitului pe veniturile din salarii  conform art. 76 alin. (4) lit. t) din Codul fiscal indiferent daca sunt sau nu prevazute in contractul de munca/contractul de management.

 
Sursa: PortalCodulMuncii




Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
utilizare mixta autovehicul de muncamasina de munca interes personalavantaj de natura salarialatransportul la si de la locul de munca

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 06 Iulie 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Utilizarea mixta a autovehiculului din cadrul companiei. Se va intocmi act aditional la contractul individual de munca? Nota: 3.8 din 5 - 5 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Penalizare Pentru Pensionare Anticipata PartialIntrebare: Buna ziua. Ma numesc Angela, data nasterii 22.04.1966. Lucrez din sepetembrie 1984. Pina in 1990 am avut 6 luni de concediu fara salariu. Din august 1990-mai1998 lucrez grupa 2. In perioada mai1998-mai 2000 am fost in concediu de ingrijire copil. Momentan lucrez. As vrea sa stiu la ce varsta pot iesi la pensie anticipat fara penalizare; care este varsta minima la care pot iesi la pensie anticipat partial si care este penalizarea? Va multumesc pentru timpul acordat! Cu stima, angela
 

Raspuns: La limita de varsta cu reducere pt lucru in cond de gr.aIIa , conditiile de pensionare sunt:<br /... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]