Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Situatie-capcana: Medicul trebuie sa dovedeasca intreruperea activitatii

dovada intreruperii activitatiiconcediu crestere copilconcediu ingrijire copilccc


Analizam situatia unui medic, femeie, care lucreaza in cadrul propriului cabinet medical individual, persoana asigurata, doreste sa beneficieze de concediu pentru crestere si ingrijire copil pana la varsta de un an.

Ce acte sunt necesare pentru a dovedi suspendarea activitatii (emitent), precum si faptul ca nu va mai realiza venituri in aceasta perioada?

 Potrivit art. 11 alin.  (1) din Statutul Colegiului Medicilor din Romania aprobat prin Hotararea nr. 2/2012, la cerere, membrii Colegiului Medicilor din Romania care din motive obiective doresc sa intrerupa pe o durata de pana la 5 ani exercitarea profesiei de medic pot solicita suspendarea calitatii de membru pe acea durata. Cererea se va depune anterior perioadei solicitate.

In concluzie, in vederea intreruperii activitatii, medicul trebuie sa depuna o cerere in acest sens catre Colegiul Medicilor din Romania. Decizia Colegiului Medicilor din Romania va constitui dovada intreruperii activitatii.


Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMUncii.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
dovada intreruperii activitatiiconcediu crestere copilconcediu ingrijire copilccc

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 05 Martie 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Situatie-capcana: Medicul trebuie sa dovedeasca intreruperea activitatii Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Prelungire Acord La Implinirea Varstei De PensionareIntrebare: la ??mplinirea varstei de pensionare , functionarul public solicita prelungirea acordului de munca pentru un an sau pentru trei ani? adica altfel spus cererea de amanare a pensionarii se face anual pt limita de 3 ani , sau se poate solicita pe maxim 3 ani de la inceput?
 

Raspuns: Da, puteti sa solicitati de la inceput pentru ramanerea in activitate pentru inca 3 ani... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]