Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Angajatorul isi inceteaza activitatea. Ce se intampla cu angajatii aflati in CCC?

incetare activitateconcediere salariata gravidaconcediere salariat in ccc
Vom analiza in materialul urmator situatia unui angajator care doreste sa isi inceteze activitatea, insa are o salariata aflata in concediul pentru cresterea copilului de pana la doi ani. Cum poate proceda in aceasta situatie, tinand cont ca este interzisa prin lege suspendarea contractelor de munca pe perioada CCC?

Raspunsul expertilor Rentrop&Straton:

Analizand legislatia in vigoare apreciem ca angajatorul isi poate inceta activitatea, atat definitiv, cat si temporar, chiar daca unul dintre salariati se afla in concediu pentru cresterea copilului. Conform art. 65 alin. (1) din Codul muncii, in aceasta situatie vorbim de incetarea existentei angajatorului, care presupune o cauza de concediere pentru motive ce nu tin de persoana salariatului.

Face exceptie de la interdictia stabilita de art 60 alin. (1) lit. e) din Codul muncii de a concedia salariata aflata in CCC doar situatia in care concedierea intervine pentru motive precum reorganizarea judiciara sau falimentul angajatorului, in conditiile legii, conform alin. (2) al aceluiasi articol.

Situatia incetarii personalitatii juridice a unei societati comerciale nu este prevazuta ca exceptie de la regula potrivit careia salariatele aflate in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani nu pot fi concediate. Cu toate acestea, concedierea este fireasca dat fiind incetarea existentei angajatorului.

Asadar, salariata aflata in concediu pentru cresterea copilului poate fi concediata in baza art. 65 alin. (1) din Codul muncii, insa, numai la finalul efecuarii tuturor operatiunilor de lichidare a societatii comerciale, anterior radierii acesteia.

Atentie! In cazul in care incetarea existentei societatii comerciale este determinata de absorbtia de o alta societate comerciala (fuziune prin absorbtie) drepturile si obligatiile sale ce rezulta din contractele colective si individuale de munca se transfera cesionarului (societatea absorbanta).

Sursa: Portal Codul Muncii


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
incetare activitateconcediere salariata gravidaconcediere salariat in ccc

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 25 August 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Angajatorul isi inceteaza activitatea. Ce se intampla cu angajatii aflati in CCC? Nota: 4.25 din 5 - 6 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


Diaconu Ramona
21-Mar-2019

Buna ziua, in legatura cu articolul Angajatorul isi inceteaza activitatea. Ce se intampla cu angajatii aflati in CCC? in situatia in care angajatului aflat in CCC nu i s-a incheiat in Revisal contractul de munca inaintea radierii firmei de la Registrul Comertului, cum poate acel angajat sa isi rezolve situatia in conditiile in care firma angajatoare nu mai exista iar fostii asociati si administratorul acesteia sunt de negasit.

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Care Este Vechimea In Munca Si Cand Ma Pot PensionaIntrebare: Buna ziua. Sunt nascuta pe data de 10.03.1968. Am lucrat in 1986-1987, pentru scurte perioade ca ziliera la o unitate ce mi-a eliberat adeverinta de lucru pentru 79 de zile. Se specifica ca s-au retinut cele 3% pensie suplimentara si CAS. Datele nu apar in cartea de munca ci doar in adeverinta. Se iau in calcul ca vechime in munca (perioada contributiva)? Din 1.10. 1988- 1.09.1989 am lucrat in aceeasi unitate cu Carte de munca. Am urmat Facultate cursuri la zi 5 ani: 1989-1994.Pe Diploma
 

Raspuns: Cu placere!... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]