Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Indemnizatie conceciu cresterea copilului. In ce conditii nu se poate acorda acest ajutor?

Contributiiindemnizatie concediu cresterea copiluluiOUG 111/2010asociatdividende


Analizam mai jos cazul unei societati cu doi asociati, persoane fizice romane. Ambii asociati au incheiat si contract individual de munca la firma la care sunt asociati. Unul dintre acestia
solicita concediu de crestere a copilului pana la 2 ani.

Agentia de Prestatii Sociale a sugerat ca asociatul care intra in CCC sa cedeze partile sociale in totalitate celuilalt asociat pana la implinirea varstei de 2 a copilului. SRL-ul desfasoara activitate economica si inregistreaza venituri, dar nu a distribuit niciodata dividente asociatilor.

Vom stabili care este solutia corecta in aceasta situatie.

Solutia consultantului:

Conform art. 16 alin. (2) lit.  i) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului, indemnizatia pentru cresterea copilului se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care beneficiarul realizeaza venituri supuse impozitului si copilul nu a implinit varsta de un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap.

Astfel cum se mentioneaza la art. 2 alin. (1) al ordonantei, veniturile din salarii, veniturile din activitati independente si veniturile din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, sunt "denumite in continuare venituri supuse impozitului".

Astfel, veniturile din investitii (dividende) nu reprezinta "venituri supuse impozitului" in sensul OUG 111/2010. De aceea apreciez ca plata indemnizatiei pentru cresterea copilului nu se suspenda daca beneficiarul acesteia realizeaza venituri din dividende.

De asemenea, avand in vedere prevederile legale citate apreciez ca sugestiile angajatilor Agentiei de Prestatii Sociale sunt neintemeiate.

La pct. 7 din Anexa nr. 1 a OMMFPS 1474/2011 pentru aprobarea Instructiunilor de aplicare a unor prevederi din Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor se prevede astfel:

"De asemenea, in cazul asociatilor din cadrul unor societati comerciale, care nu pot prezenta documente care sa ateste faptul ca nu realizeaza venituri profesionale pe perioada pana la implinirea de catre copil a varstei de 1 an, 2 ani sau respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, asa cum se mentioneaza la art. 6 alin. (5) lit. f) din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul in indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 52/2011, denumite in continuare Normele metodologice aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 52/2011, este suficienta declaratia pe propria raspundere a persoanei ca nu realizeaza astfel de venituri si data de la care solicitantul se afla in concediu pentru cresterea copilului, datele si informatiile prezentate de respectiva persoana fiind supuse Codului penal cu privire la falsul in declaratii."

Prin urmare, beneficiarul indemnizatiei pentru cresterea copilului care are calitatea de asociat va da o declaratie pe proprie raspundere ca nu realizeaza venituri profesionale. Veniturile din dividende nu se incadreaza in categoria veniturilor profesionale.



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Contributiiindemnizatie concediu cresterea copiluluiOUG 111/2010asociatdividende

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 23 August 2013
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Indemnizatie conceciu cresterea copilului. In ce conditii nu se poate acorda acest ajutor? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Beneficiez De Stagiu De Cotizare Suplimentar Cumulat Pt Munca In Grupa 1 Si 2?Intrebare: Am lucrat in gupa 2 din iun.1990 pana in aug.1993 si in grupa 2 din sept.1993 pana in oct.1996. Va rog sa-mi spuneti daca beneficiez de reducere la pensie, cumulat pentru cele 2 perioade, adica, primesc reducerea si pentru grupa 1 si pentru grupa 2 cumulat?
 

Raspuns: Beneficiati de o reducere a varstei de un an si 6 luni pentru cei 3 ani lucrati in grupa Ia de munca... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]