legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Munca in zilele de sarbatoare legala

timp d emuncasarbatoare legalacodul munciiplata sporului

Avem nevoie de acordul salariatilor pt a lucra in zilele de sarbatoare legala ? Vor trebui sa solicite ei (cum se face pt munca suplimentara) pt a lucra de ex. de sf. Andrei? Daca rasp. este afirmativ, ma puteti ajuta cu un astfel de formular pt munca in zilele de sarb. legala.

Se da zi libera in urmatoarele 30 zile sau se plateste cu un spor de 100% - este corect? Sau ii dau liber si il si platesc?

Solutia consultantului
Daca specificul activitatii necesita prezenta la lucru a salariatilor si in zilele de sarbatoare legala se respecta programul de lucru stabilit prin regulamentul intern si luat la cunostinta sub semnatura de salariati.

Nu este nevoie sa se intocmeasca referate sau solicitari din partea salariatilor

Se aplica prevederile art 141si 142 din codul muncii republicat

Art. 141
Prevederile art. 139 nu se aplica in locurile de munca in care activitatea nu poate fi intrerupta datorita caracterului procesului de productie sau specificului activitatii.

Art. 142
(1) Salariatilor care lucreaza in unitatile prevazute la art. 140, precum si la locurile de munca prevazute la art. 141 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.

(2) In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

Ar trebui sa solicitati acordul lor sau sa le propuneti modalitatea de compensare (spor sau timp liber).

Munca suplimentarea nu este solicitata de salariat, ci de angajator, nu puteti sa va asteptati ca angajatorul sa va solicita sa lucreze suplimentar sau in zile de sarbatoare.

Dumneavoastra ca angajator faceti aceasta solicitare, deci la fel ca in cazul muncii suplimentare ar fi bine sa aveti si acordul lor. Il puteti primi si printr-un e-mail daca doriti sau puteti utiliza un formular tip. Important este ca in pontaj sa apara faptul ca au lucrat in acea zi si sa ii dati liber intr-o alta zi sau sa ii platiti sporul de 100%.

Acele locuri de munca in care activitatea nu poate fi intrerupta sunt unitatile de alimentatie publica, cele medicale, securitate sau protectie publica, sunt prevazute prin legi speciale. In alte cazuri intr-adevar ar trebui sa apara in RI, insa ma indoiesc ca este cazul aici.

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
timp d emuncasarbatoare legalacodul munciiplata sporului

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 30 Noiembrie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Munca in zilele de sarbatoare legala Nota: 4.54 din 5 - 12 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (2)


15-Dec-2012

Buna seara, Am o nelamurire in privinta platii unei zile declarata sarbatoare legala. Teoretic saptamana are 32 de ore de munca, dar esti platit pentru 40 de ore si ai ziua libera. Ce se intampla cand lucrezi in ziua de sarbatoare? Practic tu ai 48 de ore lucrate, cat ar trebui sa iei in plus daca remuneratia pe o zi este de 50 lei? Multumesc anticipat!

15-Dec-2012

bua

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Salariata revenita din CCC. Modificare functie. Incetare CIM in perioada de probaIntrebare: O salariata revine din concediu crestere copil pana la 2 ani pe postul suspendat. Angajatorul ii propune un alt post in alt departament, salariata accepta. Se poate pune perioada de proba pentru noua pozitie? In aceasta situatie pot sa ii incetez contractul dupa perioada de proba? sau trebuie sa respect cele 6 luni de la revenirea din suspendare?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Nerespectarea obligatiilor din informare la angajare. ConsecinteIntrebare: In cazul in care unui salariat i s-a precizat in Informarea prealabila angajarii ca, dupa 6 luni de activitate, va primi o marire salariala, dar nu a fost precizat in contractul individual de munca, care ar fi sanctiunea pe care angajatorului ar putea-o primi ca urmare a nerespectarii acordarii maririi? In plus, prin procedura interna, dupa cele 6 luni de activitate, salariatului i s-a intocmit de catre superiorul direct o evaluare conform careia nu a acumulat suficienta experienta si nu isi...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


ARTICOLE SIMILARE

Munca in zilele de sarbatoare legala

Mai multe articole despre timp d emunca
Descarca GRATUIT
“Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]