Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Instruirea la locul de munca. Lucrator desemnat

ssmsecuritate si sanatate in muncainstruire la locul de munca

Intrebare: Lucratorul desemnat al serviciului extern poate sa faca instruirea la locul de munca si periodic pentru un s.r.l. cu 5 salariati, care nu au specificat prin organigrama conducator loc de munca? Sau trebuie facuta de administrator?

Raspuns: Conform prevederilor art. 14 din H.G. nr. 1425/2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii securitatii si sanatatii in munca nr. 319/2006, angajatorul are obligatia de a organiza activitatile de prevenire si protectie. Acest lucru se poate realiza in urmatoarele moduri:
  •  prin asumarea de catre angajator, in conditiile legii, a atributiilor pentru realizarea masurilor de prevenire si de protectie;
  • prin desemnarea unuia sau mai multor lucratori pentru a se ocupa de activitatile de prevenire si protectie;
  • prin infiintarea unuia sau mai multor servicii interne de prevenire si protectie;
  • prin apelarea la servicii externe de prevenire si protectie.

Printre activitatile de prevenire si protectie desfasurate prin una din modalitatile de mai sus, deci si prin apelarea la un serviciu extern de prevenire si protectie, se afla si cele de la art. 15, pct. 7 al aceleiasi H.G. nr. 1425/2006, respectiv:
 
Elaborarea tematicii pentru toate fazele de instruire, stabilirea, in scris, a periodicitatii instruirii adecvate pentru fiecare loc de munca in instructiunile proprii, asigurarea informarii si instruirii lucratorilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca si verificarea insusirii si aplicarii de catre lucratori a informatiilor.
 
Prin urmare, lucratorul desemnat al serviciului extern de prevenire si protectie poate efectua instruirea lucratorilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca.
 
Conform legii, serviciul extern de prevenire si protectie trebuie sa fie format din lucratori care indeplinesc cel putin cerintele minime de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca corespunzatoare nivelului mediu de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
ssmsecuritate si sanatate in muncainstruire la locul de munca

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 24 Septembrie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Instruirea la locul de munca. Lucrator desemnat Nota: 2.5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


01-Oct-2012

Raspunsul este vag. Un serviciu extern are sau nu voie sa efectueze instructajul la locul de muncanu cel introductiv generalsi cel periodic. Un patron mai ales strainiicand angajeaza un serviciu extern vrea ca acesta sa faca tota bucataria de SSM,nu sa mai piarda timpul si un angajat al sau. ing.Savulescu Sorin-Expert SSM

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Beneficiez De Stagiu De Cotizare Suplimentar Cumulat Pt Munca In Grupa 1 Si 2?Intrebare: Am lucrat in gupa 2 din iun.1990 pana in aug.1993 si in grupa 2 din sept.1993 pana in oct.1996. Va rog sa-mi spuneti daca beneficiez de reducere la pensie, cumulat pentru cele 2 perioade, adica, primesc reducerea si pentru grupa 1 si pentru grupa 2 cumulat?
 

Raspuns: Beneficiati de o reducere a varstei de un an si 6 luni pentru cei 3 ani lucrati in grupa Ia de munca... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]