Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

SSM: Cum se procedeaza pentru efectuarea instructajului la modificarea locului de munca?

ssmprotectia munciiinstruire la locul de muncainstruire modificare loc de muncainstuctaj ssm


Care sunt regulile de tin cont in vederea efectuarii instructajului la modificarea locului de munca? De ce prevederi tinem cont pentru a evita orice sanctiune in domeniu?

In primul rand, vom tine cont de prevederile art. 90, alin (2) din HG nr. 1425/2006 pentru aprobarea normelor metodologice de aplicare a Legii securitatii si sanatatii in munca nr. 319/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, instruirea la locul de munca este obligatorie si in cazul lucratorilor carora li se schimba locul de munca in cadrul intreprinderii si/sau unitatii.

Atentie! Conducatorul direct al noului loc de munca va efectua instruirea la locul de munca.

Instruirea la noul loc de munca nu va avea o durata mai mica de 8 ore si se va stabili prin instructiuni proprii de catre conducatorul locului de munca respectiv, impreuna cu:
a)    angajatorul care si-a asumat atributiile din domeniul securitatii si sanatatii in munca; sau
b)    lucratorul desemnat; sau
c)    un lucrator al serviciului intern de prevenire si protectie; sau
d)    serviciul extern de prevenire si protectie.

De asemenea, tinem cont de faptul ca instruirea la noul loc de munca se va realiza pe baza tematicilor de instruire si trebuie sa cuprinda si informatii privind riscurile de accidentare si imbolnavire profesionala specifice locului de munca si/sau postului de lucru respectiv.


Atentionam si asupra faptului ca inceperea efectiva a activitatii la noul loc de munca de catre lucratorul instruit se va permite doar dupa ce se vor verifica cunostintele sale. Acest lucru se realizeaza de catre seful ierarhic superior celui care a facut instruirea si se consemneaza in fisa de instruire individuala.

Nu uitati! Legea nu permite evitarea instruirii la locul de munca in cazul modificarii locului de munca in cadrul intreprinderii si/sau unitatii.

Raspuns oferit de specialistii PortalSSM.ro



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
ssmprotectia munciiinstruire la locul de muncainstruire modificare loc de muncainstuctaj ssm

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 07 Iulie 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


SSM: Cum se procedeaza pentru efectuarea instructajului la modificarea locului de munca? Nota: 5 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Adeverinta Pentru Un Salariat Care A Prestat Munca De Noapte ?Intrebare: Un salariat plecat din societate imi solicita o adeverinta pentru dosarul de pensie din care sa rezulte ca in perioada lucrata ( 2013 - 2017 ) a primit sporurile cuvenite pentru orele lucrate in schimbul 3 , dumineci si sarbatori legale . La plecarea din societate a primit adeverinta de vechime unde am precizat ca in perioada 2013 - 2017 a prestat si munca de noapte . Salariatul in cauza a fost paznic munca care presupune munca in schimburi . Ce alt document ar trebui sa i dau salariatului
 

Raspuns: Nu are nevoie de o astfel de adeverinta.Sporul de noapte a intrat in calculul venitului brut la care... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]