Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Poate fi concediata salariata revenita din CCC?

OUG 148/2005concediu crestere copildecizia de incetareCodul munciipreavizconcediere



Intrebare: O salaraita intra in concediu de crestere a copilului pana la varsta de doi ani la data de 10.07.2010. Pe perioada suspendarii contractului societatea angajeaza o alta persoana cu contract de munca pe durata determinata (inlocuire). Datorita eficientizarii proceselor in departament si a reducerii de personal, noua persoana angajata pe perioada determinata primeste mai multe sarcini. In data de 01.05.2012, in baza unui referat, acestei persoane i se definitiveaza contractul individual de munca. Intrebarea mai este daca la data de 10.07.2012, odata cu revenirea salaraitei din concediu crestere copil, am dreptul sa o concediez in baza art. 65 (1) - desfiintare loc de munca?

Raspuns: Pentru persoanele care au nascut inainte de 1 ianuarie 2011, drepturile de care beneficiaza sunt reglementate de OUG 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea 7/2007, acte normative in care nu este prevazuta interdictia desfacerii contractului individual de munca, o anumita perioada de la revenirea definitiva a salariatei la locul de munca, pentru motive ce nu tin de persoana salariatului dupa revenirea in unitate din concedi crestere copil.

Dupa expirarea concediului pentru cresterea copilului salariata trebuie sa se reintoarca la munca. La reluarea activitatii dupa revenirea salariatei din CCC angajatorul este obligat sa reintegreze salariata pe acelasi post detinut anterior suspendarii CIM, emitandu-se in acest sens decizia de incetare a suspendarii CIM si inregistrandu-se in registrul electronic de evidenta a salariatilor (ReviSal) incetarea suspendarii CIM.
Dispozitiile art. 65 alin. (1) Codul muncii republicat, reglementeaza posibilitatea incetarii contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului determinata de desfiintarea locului de munca, iar alin. (2) al acestui articol specifica ca desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa. Sarcina dovedirii acestor imprejurari revine angajatorului.

Procedura completa la angajare
Procedura completa la angajare

Vezi detalii aici

37 de modele de Regulament Intern
37 de modele de Regulament Intern

Vezi detalii aici

Totul despre Pontaj si Programul de lucru
Totul despre Pontaj si Programul de lucru

Vezi detalii aici




Salariatii concediati in temeiul art. 65 din Codul muncii , republicat, au dreptul la o perioada de preaviz ce nu poate fi mai mica de 20 de zile lucratoare, asa incat veti putea concedia persoana dupa acordarea efectiva a preavizului.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
OUG 148/2005concediu crestere copildecizia de incetareCodul munciipreavizconcediere

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 17 Mai 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Poate fi concediata salariata revenita din CCC? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (3)


22-Mai-2012

ga***** are dreptate. Trebuie desfiintat efectiv postul pentru cauze reale si serioase. Pai serios este sa angajezi pe cineva definitiv pe postul salariatei in CCC ??!! Inseamna ca postul nu este desfiintat in mod real. Instanta va cere organigrame, fise de post, justificari. Problema devine delicata pentru angajator daca se ajunge la litigiu de munca.

21-Mai-2012

In legatura cu speta prezentata consider ca aici nu vorbim de o concediere pe motive de reorganizare judiciara sau falimentul angajatorului. Persoana care se afla in concediu pentru cresterea copilului are contractul de munca suspendat pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului, pe aceasta durata a fost angajata o alta persoana pe durata determinata. Este incorect sa concediezi persoana titulara in conditiile in care firma nu se afla in reorganizare judiciara sau faliment, asa cum prevede art. 25 alin. 4 din OUG 111/2010. In nici un caz firma nu se afla in reorganizare judiciara sau faliment ci din contra firma inlocuieste titularul cu o alta persoana si ii mai si da noi atributii. Ca o concluzie, consider ca angajatorul care procedeaza astfel face o mare nedreptate titularului postului respectiv intrucat firma nu se afla in impas economic ci din contra are puterea financiara de a angaja o alta persoana si de a plati toate contributiile obligatorii.

21-Mai-2012

Dar, totusi, OUG96/2003-privind protecţia maternităţii la locurile de muncă, in vigoare de la 01.02.2004, prin art.21-prevede: ART. 21 1 Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazul: a salariatei prevăzute la art. 2 lit. c-e, din motive care au legătură directă cu starea sa; b salariatei care se află în concediu de risc maternal; c salariatei care se află în concediu de maternitate; d salariatei care se află în concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, în vârstă de până la 3 ani; e salariatei care se află în concediu pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap, în vârstă de până la 18 ani. 2 Interdicţia prevăzută la alin. 1 lit. b se extinde, o singură dată, cu până la 6 luni după revenirea salariatei în unitate. 3 Dispoziţiile alin. 1 nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condiţiile legii. ------------ Art. 21 a fost modificat de pct. 7 al articolului unic din LEGEA nr. 25 din 5 martie 2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 214 din 11 martie 2004. Deci, care este realitatea??????

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cum Primesc Pensie Din Strainatate?Intrebare: sunt Popa Milica nascuta la data de 22.09.1954,oltenita jud.calarasi sunt mama a trei copii si ma gasesc in pensie limta de varsta; am 23 ani vechime in tara si 3 ani si jumatate vechime in Italia;in Italia am lucrat multi ani(la negru) insa doar 3.6 ani au fost in legalitate am adeverinta cu cei 3.6 ani vechime in Italia si este depusa la Casa de Pensii Calarasi cum procedez pentru a ma bucura de cei 140 Euro pe care i-as primi pensie din Italia?pana cum am doar stiri de la romanii care a
 

Raspuns: regret ca nu am primit un raspuns is ma gandesc ca nu exista legislatie legala si corecta pentru rom... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

eNews Resurse Umane

Importanta Work-Life Balance
Descarca GRATUIT raportul special

"Importanta Work-Life Balance"
 

 

 


 
xx
PRIORITATILE ANULUI 2018
Afla cum realizezi echilibrul intre activitatea profesionala
si viata personala a angajatilor

Descarca acum GRATUIT Raportul Special

"Importanta Work-Life Balance"

Da, vreau sa primesc revista de Resurse Umane