Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Concediul paternal poate constitui vechime in munca?

concediu paternalvechime in muncasuspendare contract de munca
Dupa cum stiti, perioada de concediu de crestere a copilului (CCC) constituie vechime in munca. Este acest lucru valabil si in cazul concediului paternal?

Potrivit art. 51 alin. (1) lit. c) din Codul muncii, concediul paternal suspenda contractul individual de munca la initiativa salariatului.

Conform art. 3 alin. (2) lit. h) din HG 500/2011privind Revisal, perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca constituie element al registrului; numai cazurile de suspendare pe baza certificatelor medicale fac exceptie.
Asadar,  intrucat concediul paternal nu se acorda in baza unui certificat medical, suspendarea contractului individual de munca pentru efectuarea acestui concediu se inregistreaza in registrul general de evidenta a salariatilor.

Suspendarea contractului de munca are doua efecte: salariatul nu mai presteaza activitatea profesionala, iar angajatorul nu mai plateste drepturile de natura salariala corespunzatoare.

In ceea ce priveste vechimea in munca, Articolul 16 alin. (4) din Codul Muncii stabileste ca munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.
De asemenea, constituie vechime in munca anumite perioade reglementate prin acte nrmative specifice. Concediul maternal constituie vechime in munca desi salariatul nu presteaza munca, intrucat OUG 111/2010 prevede astfel.

In acest moment, nu exista acte normative care sa prevada faptul ca durata perioadei in care o persoana se afla in concediu paternal constituie vechime in munca.

In schimb, aceasta perioada reprezinta stagiu de cotizare in sistemul de pensii. Salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu paternal pe durata acestui tip de concediu, care constituie venit salarial. Prin urmare, se platesc contributii la asigurarile sociale.

Revenind la suspendarea contractului de munca pe durata concediului paternal, aceasta poate constitui vechime in munca in cazul in care ste astfel prevazut in contractul colectiv de munca aplicabil, in contractul individual de munca sau prin regulamentul intern.

Prin urmare, potrivir specialistilor Portalcodulmuncii.ro, concediul paternal constituie stagiu de cotizare si poate constitui si vechime in munca, in conditiile in care contractul individual de munca sau contractul colectiv prevede acest lucru.

...Aflati mai multe despre concediul paternal >>>




Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu paternalvechime in muncasuspendare contract de munca

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 30 Mai 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Concediul paternal poate constitui vechime in munca? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cumulul Pensie Cu Salariul 2019Intrebare: am iesit la pensie in 01.04.2018 ( limita de virsta ) in iunie 2018 am participat la concurs pe acelasi post din cadrul aceleiasi intreprinderi; am fost angajata pe perioada determinata un an 01.09.2018 pina 01.09.2019. Acum cind se termina perioada de 1 an - ca sa prelungesc inca un an - legal ce trebuie sa fac? Societatea la care lucrez este societate comerciale cu capital integral sau majoritar de stat ca salariat nu cred ca am calitatea de functionar public. Nu stiu daca m-am facu inte
 

Raspuns: Se poate prelungi contractul individual de munca pana in limita a 36 de luni prin act aditional.Fiin... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]