Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Concediul paternal: Cui se cuvine, cat dureaza, cu cat se plateste?

concediu paternalacordarea concediului paternalconcediu paternal cererecerere acordare concediu paternalconcediere
Concediul paternal reprezinta un drept ce se cuvine tatalului copilului nou-nascut si doar daca acesta detine calitatea de salariat. Legea 210/1999 a concediului paternal prevede faptul ca tatal copilului nou-nascut are dreptul la un concediu paternal de 5 zile lucratoare, in scopul de a asigura participarea efectiva a tatalui la ingrijirea noului-nascut.

Concediul paternal suspenda contractul individual de munca si se acorda la cerere. Concediul paternal se acorda la cerere, in primele 8 saptamani de la nasterea copilului, justificat cu certificatul de nastere al acestuia, din care rezulta calitatea de tata a petitionarului.


Cum se acorda concediul paternal?

In primele 8 saptamani si este de 5 + 10 zile lucratoare pentru cei care obtin atestat de absolvire a cursului de puericultura.

Atentie la faptul se acorda dreptul la o permisie de 7 zile calendaristice pentru cadrele militare, permisie justificata cu certificatul de nastere al copilului.


Solicitarea pentru acordarea concediului paternal se adreseaza in scris, in primele 8 saptamani de la nasterea copilului, conducerii unitatii in care tatal isi desfasoara activitatea, justificat cu certificatul de nastere al acestuia, din care rezulta calitatea de tata a solicitantului.


Ce trebuie sa stim despre indemnizatia de concediu paternal?

Ea se plateste din fondul de salarii al unitatii si este echivalenta cu salariul corespunzator perioadei respective.

Dreptul la majorarea duratei concediului paternal se acorda doar o data, indiferent de numarul de copii al titularului.

Daca tatal este medic, asistent medical (detine studii de specialitate), nu mai este nevoie sa fi absolvit cursul de puericultura, ci doar sa obtina atestatul.



Ce acte reglementeaza concediul paternal?

- Codul Muncii
- Legea nr. 210/1999
- HG. nr. 244/2000

Concediul paternal se inregistreaza in Revisal?

Da, concediul paternal se inregistreaza in Revisal, deoarece reprezinta o cauza de suspendare a contractului individual de munca. Temeiul legal de suspendare este art. 51 alin. (1) lit. c) din Codul muncii.

Implicit, pentru indemnizatia privind concediul paternal nu se calculeaza contributia la somaj deoarece contractul de munca este suspendat.


Nu uitati faptul ca cele 5 + 10 zile sunt zile lucratoare, nu calendaristice!

Si nu uitati faptul ca in unitatile la nivelul caror exista contracte colective de munca, pot exita prevederi referitoare la zilele libere care se acorda parintilor la nasterea copiilor lor. Asadar, peste cele 5 + 10 zile de concediu paternal, este foarte posibil ca tatii sa beneficieze si de alte zile acordate pentru aceste evenimente speciale.


De asemenea, nu neglijati faptul ca salariatii aflati in concediu paternal sunt protejati impotriva concedierii. Legea interzice dispunerea deciziilor de concediere in perioada in care salariatii se afla in concediu paternal.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu paternalacordarea concediului paternalconcediu paternal cererecerere acordare concediu paternalconcediere

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 27 Ianuarie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Concediul paternal: Cui se cuvine, cat dureaza, cu cat se plateste? Nota: 4.62 din 5 - 13 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (4)


CONSTANTIN DAN
30-Ian-2017

La ora actuala angajatii MAI pot beneficia de cele 15 zile concediu de puericultura ?

Andreea
20-Apr-2016

Bună, nimeni nu poate da un răspuns la ce se īntāmplă cu categoria de tatici polițiști, jandarmi și militari, īncepānd cu 2016? Se pare ca toți primesc același răspuns, ca nu li se mai acorda dreptul la parental de 5 plus 10 zile. Nu pot īnțelege de ce acest lucru. Pe fluturaș apare plata individuala către CAS, deci ei sunt angajați și plătesc ceva asigurări sociale. Cum se poate explica acest refuz? Cum se poate remedia aceasta situație avānd īn vedere ca este o mare discriminare iar aceăsta categorie mare de oameni reprezintă majoritatea bărbați. Multumesc

Stefan
30-Mar-2016

Bună ziua,lucrez īn MAI, iar nouă ni s-a spus,ca numai beneficiem de concediul de puericultura,deoarece īncepānd cu data de 01/03/2016,nu mai cotizam la sistemul asigurărilor sociale de stat,este adevărat acest lucru?

Stefi stefi
16-Mar-2016

Bună ziua,sunt angajat al Ministerului de interne,am absolvit cursul de puericultură,dar acesta nu īmi este acordat, pe motiv ca din data de 01.01/2016,numai facem parte din categoria asiguraților sistemului de stat īn sănătate,acest fapt ducānd la discriminarea unor categorii de salariați,īmi puteți oferi o soluție la această problemă ?,va multumesc

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cumul Salariu Cu Pensie Pentru Limita De VarstaIntrebare: Buna seara, Am rugamintea sa ma ajutati cu o informatie referitoare la urmatoarea speta: Avand in vedere alin. (3) din legea 188/1999 modificata si completata cu legea 156/2018 conform caruia un functionar public poate fi mentinut in aceeasi functie publica maxim 3 ani cu acordul conducatorului institutiei publice peste varsta standard de pensionare as dori sa stiu daca in aceasta situatie functionarul public poate cumula pensia cu salariul. Va multumesc anticipat !
 

Raspuns: Se poate prelungi raportul de munca,deci nu inceteaza si apoi sa se reinoieasca nu este cumul pen... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]