Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Caz practic: Cum calculam CM dupa concediu fara plata pentru cresterea copilului?

concediu de maternitateconcediu maternitateconcediu copilindemnizatie crestere copil


Analizam speta expusa de un angajator, cu privire la calculul concediului medical in cazul unei persoane ce revine la munca din concediu fara plata indemnizatiei de crestere copil conform OUG 111/2010.

Se mentioneaza faptul ca persoana in cauza are doar o luna lucrata.

Cu ajutorul specialistilor vom stabili ce venituri se iau in considerare la stabilirea celor 6 luni.

Conform art. 21 alin. (3) din OUG 111/2010
privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copilului, perioada in care o persoana beneficiaza de indemnizatia prevazuta la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 si art. 9 alin. (4) si (5) sau se afla in concediul fara plata prevazut la art. 6 constituie perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate prevazute de OUG 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare.

In consecinta, daca salariata a realizat venituri un numar de 22 de zile de stagiu de cotizare, in ultimele 12 luni anterioare lunii acordarii concediului medical, asupra carora s-a calculat contributia pentru concedii si indemnizatii, conditia stagiului de cotizare este indeplinita.

Dupa ce ati stabilit ca salariatul indeplineste conditiile de stagiu de cotizare veti calcula indemnizatia de incapacitate temporara de munca ca medie a veniturilor din ultimile 6 luni respectiv, veniturile aferente perioadei de o luna lucrata pentru care s-a platit contributia pentru concedii si indemnizatii.

Astfel, salariata care a intrat in incapacitate temporara de munca dupa ce s-a aflat in concediu fara plata pentru crestere copil, va avea dreptul la concediu si indemnizatie de concediu medical. Baza de calcul fiind constituita din veniturile aferente perioadei de o luna in care a obtinut venituri pentru care s-a platit contributia pentru concedii si indemnizatii.

Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu de maternitateconcediu maternitateconcediu copilindemnizatie crestere copil

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 12 Mai 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Caz practic: Cum calculam CM dupa concediu fara plata pentru cresterea copilului? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Care Este Vechimea In Munca Si Cand Ma Pot PensionaIntrebare: Buna ziua. Sunt nascuta pe data de 10.03.1968. Am lucrat in 1986-1987, pentru scurte perioade ca ziliera la o unitate ce mi-a eliberat adeverinta de lucru pentru 79 de zile. Se specifica ca s-au retinut cele 3% pensie suplimentara si CAS. Datele nu apar in cartea de munca ci doar in adeverinta. Se iau in calcul ca vechime in munca (perioada contributiva)? Din 1.10. 1988- 1.09.1989 am lucrat in aceeasi unitate cu Carte de munca. Am urmat Facultate cursuri la zi 5 ani: 1989-1994.Pe Diploma
 

Raspuns: Reducerea varstei este doar de un an si 6 luni.<br />Va puteti pensiona pe invaliditate indife... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]