Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Concediu de maternitate pentru salariata care nu mai e in somaj. Cum procedam?

Resurse Umanesomajconcediul de sarcinaOUG 158/2005concediu de maternitateacordarea somajului


In randurile urmatoare, analizam cazul unei salariate care va primi somaj ultima data in data de 6 decembrie 2013. Salariata in cauza este insarcinata, iar data nasterii estimata este de 15 aprilie 2014.

Vom vedea cum va proceda angajatorul pentru ca salariata sa nu piarda concediul de sarcina si lehuzie avand in vedere ca nu poate aduce la somaj acest concediu incepand din luna decembrie. Astfel, se va stabili care este procedura pentru obtinerea acestui concediu la care sa se adauge concediul pentru crestere copil.


Pentru a beneficia de concediu de maternitate, femeia trebuie sa indeplineasca cumulativ doua conditii la data intrarii in concediu, si anume:

- sa se afle in una dintre situatiile prevazute de art. 1 din OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobata cu modificari si completari prin Legea 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare;

- conditia stagiului de cotizare de cel putin 1 luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical, astfel cum prevede art. 7 din acelasi act normativ. se considera o luna de stagiu de cotizare realizat in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical situatia in care sunt realizate cel putin 22 de zile de stagiu de cotizare.

Astfel, pentru a beneficia de concediu de maternitate in luna aprilie 2014 conditia stagiului de cotizare e indeplinita in speta intrucat in speta apreciem ca exista 22 zile de stagiu. Cu toate astea la data respectiva salariata trebuie sa se afle si in una dintre situatiile prevazute la art. 1 din ordonanta. Situatiile prevazute de art. 1 din OUG 158/2005 sunt:

- desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca sau in baza raportului de serviciu, precum si orice alte activitati dependente;

- desfasoara activitati in functii elective sau sunt numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, precum si membrii cooperatori dintr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti, ale caror drepturi si obligatii sunt asimilate, in conditiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevazute la lit. A;

- beneficiaza de drepturi banesti lunare ce se suporta din bugetul asigurarilor pentru somaj, in conditiile legii,
- sunt asociati, comanditari sau actionari;
- sunt membri ai asociatiei familiale;
- sunt autorizate sa desfasoare activitati independente;
- sunt persoane care incheie un contract de asigurari sociale pentru concedii si indemnizatii pentru maternitate si concedii si indemnizatii pentru ingrijirea copilului bolnav, in conditiile in care au inceput stagiul de cotizare pana la data de 1 ianuarie 2006.

In lipsa indeplinirii celor doua conditii in mod cumulativ apreciem ca salariata nu va putea beneficia de concediu de maternitate. In ceea ce priveste procedura, precizam ca acordarea indemnizatiei de maternitate este conditionata de prezentarea certificatului de concediu medical eliberat in conditiile legii.

Potrivit art. 36 alin. (1) din OUG 158/2005, calculul si plata indemnizatiilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se fac pe baza certificatului de concediu medical eliberat in conditiile legii, care constituie document justificativ pentru plata.

Certificatul de concediu medical se prezinta platitorului pana cel mai tarziu la data de 5 a lunii urmatoare celei pentru care a fost acordat concediul, astfel cum prevede alin. (2) al aceluiasi articol.
Conform art. 36 alin. (3) din acelasi act normativ, plata indemnizatiilor se face lunar de catre:

a) angajator, cel mai tarziu odata cu lichidarea drepturilor salariale pe luna respectiva, pentru asiguratii prevazuti la art. 1 alin. (1) lit. A si B;

b) institutia care administreaza bugetul asigurarilor pentru somaj, pana la data de 10 a lunii urmatoare celei pentru care s-a acordat concediul medical;

c) casa de asigurari de sanatate, pana la data de 10 a lunii urmatoare celei pentru care s-a acordat concediul medical, pentru asiguratii prevazuti la art. 1 alin. (2) si pentru persoanele prevazute la art. 23 alin. (2) si la art. 32.

Astfel veti prezenta certificatul medical platitorului in functie de situatia in care va aflati, respectiv: angajator, institutia care administreaza bugetul asigurarilor pentru somaj sau casa de asigurari de sanatate.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcodulmuncii.ro



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Resurse Umanesomajconcediul de sarcinaOUG 158/2005concediu de maternitateacordarea somajului

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 02 Decembrie 2013
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Concediu de maternitate pentru salariata care nu mai e in somaj. Cum procedam? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Facultatea De 5 Ani La Zi Se Considera Stagiu De Cotizare De 5 Ani La Pensie?Intrebare: am urmat in perioada 1977-1982 cursuri la zi, Politehnica. Cursurile incepeau in septembrie, se terminau in iunie sau iulie. Intrebarea este: ca stagiu de cotizare la pensie, la limita de varsta, se considera 5 ani sau 4 ani, x luni, y zile? Multumesc!
 

Raspuns: Se ia in calcul perioada trecuta in foia matricola sau in adeverinta de la facultate... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]