Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

CCC: In adeverinta de venit se trec si bonurile de masa?

Resurse Umanetichete de masabonuri de masaadeverinta de venit

Conform art. 55 alin.(1) din Codul fiscal sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca.

Pct. 68 din Titlul III al Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal prevede ca veniturile din salarii sau considerate asimilate salariilor cuprind totalitatea sumelor incasate ca urmare a unei relatii contractuale de munca, precum si orice sume de natura salariala primite in baza unor legi speciale, indiferent de perioada la care se refera, si care sunt realizate din:
„a) sume primite pentru munca prestata ca urmare a contractului individual de munca, a contractului colectiv de munca, precum si pe baza actului de numire:
(...)
- valoarea nominala a tichetelor de masa, tichetelor de cresa, tichetelor de vacanta, acordate potrivit legii;
(…)”

Punctul 1091 stabileste ca valoarea tichetelor de masa acordate potrivit legii, luata in calcul la determinarea impozitului pe veniturile din salarii, este valoarea nominala.

Veniturile respective se impoziteaza ca venituri din salarii in luna in care acestea sunt primite.

Asadar, tichetele de masa acordate potrivit legii sunt considerate venituri din salarii. Valoarea nominala a tichetelor de masa acordate angajatilor se include in venitul brut lunar din salarii si se impoziteaza conform art. 57 din Codul fiscal.

Conform art. 3 alin (2) lit. a) si b) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, veniturile care se iau in considerare pentru stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului reprezinta, dupa caz:

a) suma incasata de persoana indreptatita, rezultata dupa aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul al impozitului determinate ca diferenta intre venitul net din salarii calculat prin deducerea din venitul brut a contributiilor obligatorii aferente unei luni si a deducerii personale acordate pentru luna respectiva si contributiile la fondurile de pensii facultative, precum si cotizatia sindicala platita in luna respectiva pentru veniturile din salarii, la locul unde se afla functia de baza;

b) suma incasata de persoana indreptatita, rezultata dupa aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul al impozitului determinate ca diferenta intre venitul brut si contributiile obligatorii pe fiecare loc de realizare a acestora, pentru veniturile obtinute in celelalte cazuri;

Alin. (3) al acestui articol stabileste ca, pentru persoanele care realizeaza venituri din salarii, solde/salarii din functie, venitul brut reprezinta salariul de baza, indemnizatii, sporuri, prime, orice alte sume sau avantaje de natura salariala ori asimilate salariilor acordate de angajator potrivit legii.

Astfel, la locul unde se afla functia de baza, veniturile care se iau in considerare pentru stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului se determina astfel:

Venit brut = salariul de baza + indemnizatii + sporuri + prime + orice alte sume sau avantaje de natura salariala ori asimilate salariilor acordate de angajator potrivit legii, inclusiv valoarea nominala a tichetelor de masa acordate angajatilor.

Venit net = Venit brut – Contributii obligatorii lunare
Venit baza de calcul = Venit net – Deducere personala – Cotizatii sindicale – Contributia la fondul de pensii facultative.

Impozit = Venit baza de calcul x 16%
Venitul net realizat = venit net – impozit

Asadar, venitul net realizat cuprinde si valoarea nominala a tichetelor de masa acordate.

In adeverinta eliberata de angajator, al carui model este redat in Anexa nr. 2 la Norma metodologica de aplicare a prevederilor OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor se inscriu veniturile nete realizate in ultimele 12 luni anterior datei nasterii copilului.

De aceea, apreciem ca, in venitul net realizat inscris in adeverinta se include si valoarea nominala a tichetelor de masa acordate angajatilor.

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Resurse Umanetichete de masabonuri de masaadeverinta de venit

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 11 Iunie 2013
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


CCC: In adeverinta de venit se trec si bonurile de masa? Nota: 4.17 din 5 - 15 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (4)


Nicolaescu Andreea
26-Aug-2016

Pe adeverintele de venit de la Anaf arata suma salariilor luate in mana?Intreb pt ca am luat adeverinte de venit iar salariul meu ar fi calculat pentru jumate de norma.Pe 2015 venitul meu este de 5830.

12-Iun-2013

Parerea mea este ca bonurile de masa nu sunt incluse in venitul net, deoarece acestea doar se impoziteaza, c/v-rii acestora neaplicandu-i-se celelalte cote de contributii obligatorii.

12-Iun-2013

Uite cum creste pensia cu valoarea tichetelor de masa . URA ,o propunere buna !

12-Iun-2013

buna ziua daca toate aceste venituri de care vorbiti in articol sunt considerate castiguri si sunt mentionate in adeverinte DE CE CASA DE PENSII NU IA IN CONSIDERARE ADEVERINTELE DE ACORD GLOBAL PENTRU CALCULUL PENSIEI?

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Indemnizatie somaj tehnic si zile libere. Salariati din IT si salariati cu handicap gravIntrebare: Cum tratam indemnizatia de somaj tehnic si indemnizatia pentru zile libere cf. Lege 19/2020 din punctul de vedere al impozitului pe venit, pentru salariatii scutiti de impozit (IT) si pentru cei care nu platesc impozit pe venit datorita faptului ca sunt incadrati in grad de handicap grav sau accentuat?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Somaj tehnic scoala particularaIntrebare: Suntem o scoala particulara care este acreditata si primeste in jur 60% din fondul de salarii de la Guvern. Intrebare: Noi putem beneficia de acest somaj tehnic la scoala noastra in conditiile in care primim bani (cei drept, partial) de la Guvern?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori

Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"
CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori
Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]