Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Are copilul salariatului calitatea de coasigurat?

coasiguratcopiiisalariat

Copilul unui angajat al societatii care a depasit varsta de 26 ani, nu are nici o sursa de venit si este internat, poate beneficia de asigurare pe adeverinta de venit a parintelui?




Raspuns: Copiii nu fac parte din categoria persoanelor ce pot beneficia de asigurare fara plata contributiei in calitate de coasigurati ai salariatului.

Astfel, conform art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii stabileste ca beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Asadar, pot beneficia de asigurare fara plata contributiei in calitate de coasigurat, daca nu au venituri proprii si se afla in intretinerea salariatului sotul, sotia si parintii nu si copiii.

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
coasiguratcopiiisalariat

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 20 Iunie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Are copilul salariatului calitatea de coasigurat? Nota: 3.56 din 5 - 9 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


21-Iun-2012

BUNA ZIUA, MA INTERESEAZA SI PE MINE SUBIECTUL, IN ACEST SENS AS DORI SA STIU CARE ESTE ROLUL CASS SI CARE ESTE ROLUL ANGAJATORULUI IN SFERA ASTA. LUCREZ IN CADRUL UNEI COMPANII MULTINATIONALE, SI LUNAR TRANSMITEM LA CASS SITUATIA CU ASIGURATII SI PERSOANELE AFLATE IN INTRETINERE; AM VERIFICAT DE ASEMENEA SI SITE-UL CASS, UN CNP AL SOTIEI UNUI SALARIAT SI FIGURA ASIGURATA. AM ELIBERAT ADEVERINTA ANGAJATULUI, CA FIRMA ESTE PLATITOARE DE CASS SI DECI, ANGAJATULUI I S-AU ACHITAT DARILE LA STAT. DAR NU, CASS NE INTOARCE MEREU ANGAJATII PE MOTIV CA TREBUIE SA LE SCRIEM PE ADEVERINTA PERSOANELE AFLATE IN INTRETINERE, DESI, CONFORM A CE ATI MENTIONAT, SOTUL/SOTIA BENEFIAZA DE ASIGURARE FARA PLATA CONTRIBUTIEI. LASAND ASTA LA O PARTE, AM LISTAT DE PE INTERNET UN ORDIN, UNDE SCRIE NEGRU PE ALB CA -- CALITATEA DE ASIGURAT AL UNEI PERSOANE AFLATE IN INTRETINEREA UNEI PERSOANE ASIGURATE, SE FACE PRIN ADEVERINTA EMISA DE CASS IN BAZA UNOR ACTE: BULETINE IDENTITATE,CERTIFICAT CASATORIE, DECLARATII PE PROPRIE RASUNDERE CA SOTUL/SOTIA ESTE IN INTRETINEREA PERSOANEI ASIGURATE, ETC --. IN ACEST CONTEXT, DE CE TOTUSI AVEM PROBLEME CU CASS? SAU FUNCTIONARUL ROMAN ESTE PREA PUTUROS SA EMITA O ADEVERINTA SAU SA INTRE PE ACEL MINUNAT SITE CARE A COSTAT 2 MIL EURO SI SA VERIFICE UN CNP. VA ROG DACA SE POATE UN RASPUNS FERM, SI NU COPY/PASTE DIN LEGE

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Act aditional detasare transnationala. ContinutIntrebare: Ne puteti ajuta cu un model de act aditional de detasare transnationala? In actul aditional de detasare transnationala, trebuie sa semneze si entitatea din celalalt stat membru la care urmeaza sa fie detasat salariatul?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Cenzor. Contract de mandatIntrebare: Se infiinteaza o asociatie sportiva si este nevoie si de un cenzor (expert contabil) care va fi trecut in statut si care va verifica lunar documentele asociatiei. Va rugam sa ne comunicati daca putem sa intocmim contract de munca de 1h/zi cu valoarea de 295 lei sau daca trebuie intocmit contract de mandat.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori

Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"
CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori
Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]