Consultanta in afaceri | Manager

     eNews Legislatia Muncii

Descarca GRATUIT raportul special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"



detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

Parinte coasigurat. Documente necesare.

Intrebare: Un angajat doreste sa isi treaca un parinte ca si coasigurat. I-am cerut adeverinta de la finante cum ca nu are venit parintele, copie dupa buletinul acestuia.

Intrebarile mele sunt:
1) Sunt deajuns aceste documente?
2) Eu ca si angajator trebuie sa instiintez Casa de Asigurari de Sanatate a judetului din care provine (ex. Arges)?
3) In afara de declaratia 112 mai declar pe undeva acest fapt?

Raspuns: Art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii stabileste ca beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Astfel, pentru a beneficia de asigurare fara plata contributiei in calitate de coasigurat, parintii salariatului trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
- sa nu aiba venituri proprii;
- sa se afle in intretinerea salariatului.

Documentele necesare sunt stabilite la art. 20 alin. (1) lit. d) din Norma metodologica privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat, respectiv de asigurat fara plata contributiei, precum si pentru aplicarea masurilor de executare silita pentru incasarea sumelor datorate Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate (FNUASS) aprobata prin OCNAS 617/2007, dupa cum urmeaza:
- documente care sa ateste relatia de rudenie;
- declaratie pe propria raspundere a sotiei din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri proprii;
- declaratie pe propria raspundere a salariatului prin care acesta declara ca are in intretinere persoana respectiva;

In baza art. 211 alin. (1) din Legea 95/2006 , sunt asigurati, potrivit acestei legi, toti cetatenii romani cu domiciliul in tara, precum si cetatenii straini si apatrizii care au solicitat si obtinut prelungirea dreptului de sedere temporara sau au domiciliul in Romania si fac dovada platii contributiei la fond, in conditiile prezentei legi. In aceasta calitate, persoana in cauza incheie un contract de asigurare cu casele de asigurari de sanatate, direct sau prin angajator, al carui model se stabileste prin ordin al presedintelui CNAS cu avizul consiliului de administratie.

Modelul contractului de asigurari sociale de sanatate a fost aprobat prin OCNAS 345/2006.
In Anexa 1 a contractului sunt prevazuti salariatii, iar in Anexa 2 coasiguratii acestora. Daca angajatorul a incheiat contract de asigurare de sanatate cu casa judeteana de asigurari de sanatate se va completa anexa 1 a contractului cu noul asigurat al casei si, dupa caz, daca acesta are coasigurati, se completeaza si anexa 2. Intrucat modalitatea de completare a anexelor cu noi asigurati nu este reglementata legal, trebuie sa solicitati casei judetene de sanatate informatii cu privire la completarea acestor anexe respectiv daca acestea se completeaza automat in baza raportarii in declaratia 112 de catre angajator sau este necesara indeplinirea altor formalitati.

In cazul in care, nu a incheiat contract de asigurare cu casa de sanatate aleasa de salariat, angajatorul va trebui sa incheie un astfel de contract. Anexa 1 a contractului va cuprinde salariatii pentru care se incheie contractul, respectiv salariatii care au optat sa fie asigurati ai casei de sanatate cu care se incheie contractul, iar in anexa 2 vor fi mentionati coasiguratii acestora.
Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 26 Martie 2012



Votati pagina "Parinte coasigurat. Documente necesare. ":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Cum Beneficiez De Concediu Pentru Evenimente Deosebite / Paternal

Intrebare: Buna ziua, ma intereseaza acordarea concediului pentru evenimente deosebite pentru un functionar public, si anume pentru nasterea unui copil. Conform prevederilor art. 24 din OG nr.6/2007 un functionar public are dreptul la 3 zile lucratoare pentru nasterea unui copil. De asemenea, Legea nr. 210/1999, art. 2 alin. (1) prevede acordarea unui concediu paternal platit de 5 zile lucratoare in primele 8 saptamani de la nasterea copilului plus o majorare cu 10 zile lucratoare daca obtine un atestat de absolvire a unui curs de puericultura, art. 4 alin. (1). In aceste conditii, o persoana poate solicita concediu pentru evenimente deosebite conform prev OG nr. 6/2007 si concediu paternal conform prev Lg nr. 210/1999, in consecinta beneficiind de 3 zile libere lucratoare plus 5 zile lucratoare plus inca 10 zile lucratoare daca are curs de puericultura. Este corect sa beneficieze pentru acelasi eveniment de concediile prevazute de cele doua acte normative?

Raspuns: Da, este corect pentru ca sunt tipuri diferite de liber. Unele sunt zile libere pentru evenimente fa... citeste tot raspunsul aici



ARTICOLE SIMILARE



ULTIMELE ARTICOLE







Din reteaua RS:
Info tva | Blogul Specialistului | Carti de afaceri | Campeanu.ro | Contabilitate si fiscalitate | Timp liber
Idei de afaceri | Librarie de afaceri | Libraria R&S | Management | Stiri juridice | Agricultura | AdSense



Utile
    Afaceri profitabile cu ferme     Codul fiscal     Declaratii fiscale     Legea Contabilitatii     Monitorul Oficial     Codul civil 2014     Codul penal 2014     Legislatie TVA



LegislatiaMuncii.ro poza

© 2006 - 2014 Rentrop & Straton. All rights reserved.
Privacy Policy | RSS RSS Flux RSS 2.0     Sitemap XML Sitemap XML     Autori     Termeni si conditii     Contact

SATI
Codul Muncii s-a schimbat!
Atentie la modificarile din REVISAL si Evaluarea Angajatilor aparute noua lege din 2014

Descarcati gratuit Raportul Special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii