legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Persoana care beneficiaza de alocatia pentru copil mai poate fi coasigurata?

persoana coasigurataconditii persoana coasigurataalocatia pentru copillegea 95/2006
Va reamintim ca potrivit art. 224 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii stabileste ca beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Astfel, pentru a beneficia de asigurare fara plata contributiei in calitate de coasigurat, sotul salariatei trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

- sa nu aiba venituri proprii;
- sa se afle in intretinerea salariatei.

"Conform art. 224 din Legea nr. 95/2006, pot fi coasigurati la sanatate fara plata contributiei: sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate. Intrebarea mea este: daca sotia beneficiaza de alocatia pentru copil in suma de 84 lei/luna, mai poate fi coasigurata sau se considera venit propriu si nu se poate?"


Raspunsul specialistilor de la PortalCodulMuncii.ro:


Asa cum am explicat si mai sus, textul art. 224 din Legea 95/2006 prevede ca pot fi coasigurati la sanatate fara plata contributiei: sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Conform art. 154 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal – Legea 227/2015, sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate sunt exceptate de la plata contributiei de asigurari sociale de sanatate.

Astfel, sotia nu obtine un venit propriu si poate dobandi calitatea de coasigurat. Alocatia pentru copil nu este un venit propriu dupa cum reiese din chiar denumirea acesteia: alocatie copil.



Sursa: PortalCodulMuncii

de Isabela Alexe


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
persoana coasigurataconditii persoana coasigurataalocatia pentru copillegea 95/2006

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 26 Septembrie 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Persoana care beneficiaza de alocatia pentru copil mai poate fi coasigurata? Nota: 2.33 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
CIM cu timp partial. Concediu medical. Modalitate de calculIntrebare: Avem un CIM cu timp partial - 2h/saptamana (doar miercuri), si aduce 3 CM pentru luna octombrie. 1) 08.10.2020- 16.10.2020. (initial) cod 13 2) 17.10.2020-22.10.2020; (initial) cod 06 3) 23.10.2020-31.10.2020 (continare) 01 Care este modalitatea de calcul pentru indemnizatia medicala.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Consecinte nerespectare program de lucruIntrebare: Salariatul nu respecta ora de incepere a programului de lucru. Intarzierile la program variaza intre 1-3 ore zilnic. In speta, acesta este angajat cu norma intreaga (7 ore zi/35 saptamana), iar ora de incepere prevazuta in contract este 13.00. Insa, la finalul lunii, cand se efectueaza calculul orelor lucrate, se constata ca acesta si-a indeplinit norma de lucru, in conformitate cu numarul orelor lucratoare din luna. In aceste conditii, va rog sa opinati daca angajatorul il poate renumera doar...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]